Ideje o društvu Bjelinskog
Povezani članci
- Smisao kulturologijskog djela Amira Brke
- Proustaški Hrvatski tjednik objavio monstruozni tekst o ‘krvavome maršalu i genocidašu Titu’
- Pupovac odgovorio na predsjednikovu paljbu
- Nasiha Pozder: Naša stranka će zatvoriti deponiju Šišeta
- Marković preživio, Maleš otišao, Mamić optuživao
- Vučić napustio Brisel zbog hrvatske blokade poglavlja 26
‘’U rečima bog i religija vidim tamu, mrak, lance i bič’’
(V.G. Bjelinski)
Ideje o društvu Visariona Grigorijeviča Bjelinskog po svom revolucionarnom dejstvu, po svom vaspitnom uplivu na čitave generacije odlikuju se specijalnom snagom. U razvoju borbenog i anangardnog života Bjelinskog razlikuju se određene faze njegovog metodološkog i teorijskog doprinosa društvenoj naučnoj misli. Gnoseološki posmatrano, prve, ranije ideje Bjelinskog obojene su objektivnim idealizmom. Ali, u konkretnom dejstvu, i ove ideje znamenitog borca protiv ‘’knute i tatarskih običaja’’ duboko su prožete racionalizmom i humanizmom. Nepomirljivi protivnik carskog samodržavlja svojim vatrenim zahtevima o preobražavanju društva samo je dokazao da je njegov prilaz društvenoj problematici sa idealističkih pozicija – ‘’odozgo’’. Da Bjelinski nije ušao u zakone društvenog razvoja u ovoj materiji, već da je izuzetnom pronicljivošću tragao za nekakvim naučnim polaznim fundamentom, dokaz su i njegovi pravilni pogledi u oblasti umetnosti. On je već tada branio ‘’društvenu sredinu’’ kao osnovu ideja i predstava ljudi.
Nekoliko godina kasnije Bjelinski će izričito napustiti čak I znameniti Hegelov postulat nekad branjen strasno, iz ‘’Filozofije prava’’ da sve ‘’što je racionalno jeste stvarno, a što je stvarno – racionalno je’’.
I kao što se pod uticajem Radiščeva u umetnosti oslanjao na ‘’društvenu sredinu’’ tako će pod uticajem Hercena, a još više zločina i muka nad narodom od strane ruske države, odbaciti ‘’racionalnost’’ ruske stvarnosti.
Epohalno ‘’Pismo Gogolju’’ nije imao očajnički poziv i oštra opomena piscu ‘’Mrtvih duša’’, već najkonsekventnija kritika carskog režima, režima ugnjetavanja. Rečju, to je bio najsažetiji i najprincipijelniji napad na mistično – religioznu ideologiju tadašnjih vlastodržaca.
Nije ni najmanje slučajno, ako se poznaju glavne linije razvoja Bjelinskog, što je u ovom spisu identifikovao religiju kao glavnog saveznika apsolutizma. To je samo deo njegovog ateističkog pogleda. Za sebe je tačno govorio da pri pomenu boga i religije on vidi tamu i mrak.
Na polju umetnosti od velikog su istorijskog značajne njegove analize iz oblasti estetike. Njegova teza jeste odbrana forme i sadržine i njihovoga uzajamnog dejstva. No, pored naučnih predstava o društvenim pojavama, Bjelinski ima zasluga za razvoj jednog revolucionarnog pogleda na svet. On je posedovao izuzetnu snagu izražaja i logike izlaganja. Razbijajući na taj način učmalu tvrđavu tadašnjeg sveta. On je posedovao specijalnu osobinu: delovao je na mase poput neke nevidljive a jake sile!