Herzegovina Lodges: Promocija knjige Amera Tikveše – Taksi priče
Povezani članci
- AMBASADOR REPUBLIKE KOSOVO POSJETIO IFIMES
- Grad Rijeka: Odbijanje našeg intendanta je Hasanbegovićev zadnji profašistički totalitarni udarac
- Vjera u pravdu je vjera u Čovjeka!
- HALIL DŽANANOVIĆ: Srebrenički rulet (8)
- Zimske Olimpijske igre, Sarajevo, 8.-19.02.1984.
- Podrška iz Beograda, Čedomir Petrović: Zatvarajmo vlast a otvarajmo pozorišta!
U okviru kulturnog ljeta Herzegovina Lodges, nakon gostovanja kamernog kora JIP iz Utrechta prošle sedmice – Hercegovina Lodges organizira promociju knjige «Taksi priče» Konjičana Amera Tikveše, u izdanju izdavačke knjige Buybook.
Promocija će se održati u nedjelju u 20 sati u Herzegovina Lodges, na Boračkom jezeru.
O knjizi će govoriti jedan od recenzenata knjige Enver Kazaz i sam autor.
O knjizi:
„Smiješim se. Fora su priče. Zanimljivo je ovo. Kao da sam opet mala i kao da sam opet u Bosni i kao da opet slušam priče koje pričaju tatini i mamini prijatelji koji su kod nas došli u goste, prije nego me mama strpa u pidžamu, da zaspem na kauču iza nečijih leđa, dok kroz ostatke dječje svijesti dopiru riječi i izrazi s kojima sam odrastala: ‘al’ džaba’, ‘jarane’, ‘komšija’, ‘kifla’, ‘ne sekiraj se’…“ – iz prikaza knjige s bloga Bibliovca.
“Ako se može govoriti o duhu bilo kojeg grada, pa i Sarajeva, onda treba reći da sarajevakoja pamtimo ima najmanje tri – prijeratno, ratno i ovo poslijeratno. Svako od njih ima neki svoj ‘duh’ kao amalgam najrazličitijih pojavnosti života u tom gradu u nekom od tih vremena. Jedno od mjesta gdje ste u ozračju duha poslijeratnog Sarajeva jest taksi i autor ove zbirke je to dobro registrirao i literarno uobličio“
Iz recenzije Envera Kazaza
„(…) Na taksi kormilu zateći ćemo ozlojađene komuniste, one što ne dozvoljavaju da im Djeda Mraza ukradu, novopečene vjernike, nevješte ljubavnike, poznavaoce novog svjetskog poretka, gender zakona, rada nevladinog sektora, umorne skrbnike unučeta kog su roditelji napustili. I tek ponekog veseljaka koji će prepričati vlastitu šemu u rebusu opstanka koja podrazumijeva taksiranje u sitne sate oko objekata koje posjećuju obožavatelji novokomponovanih zvukova. (…)“ – iz recenzije Kristine Ljevak