Balet Mostar Arabesque opet briljirao na svjetskoj sceni
Izdvajamo
- Na kraju prof. Ćehić dodaje: " Zaista se nadam da će Grad i njegove institucije obrazovanja i kulture konačno znati da iskoriste dosadašnje nepobitne svjetske rezultate BMA, da će uočiti razliku od ostalih regionalnih natjecanja gdje klubovi/studiji/škole u kariolama kupe nagrade/prva mjesta (protiv čega nisam, ali treba znati razliku!) i taj naš nepobitni potencijal početi potsticati kako i zaslužuje. Jer, radi se o ulaganju u neprocjenjivi pokretni kapital - našu djecu."
Povezani članci
- Naša stranka: Mostar će pobijediti, nema dileme da bolje vrijeme dolazi
- Esad Bajtal: Rukopis “Simboli Venere” je pokušaj racionalnog pristupa iracionalnom ustroju ljudskog bivanja
- Tako neka ne bude među vama!
- Viktor Ivančić: Most Festum
- Radi života
- Hoće li Počitelj biti grad duhova umjesto grad punog života?
Fotografije: BMA
Od 07. do 15.07. u italijanskom gradu Mesagne održano je međumarodno natjecanje International Dance Talent Competition Italy 2023 (IDTCI) koje je bilo podijeljeno u dva dijela: uživo i online.
Talentirane balerine i baletani iz cijeloga svijeta, sa respektabilnih akademija su proteklih dana pokazali sve svoje znanje, umijeće, izdržljivost i izražajnost u prezentaciji varijacija iz poznatih baleta, kao i autorskih koreografija.
Od ukupno 712 učesnika, jučer je održana ceremonija proglašenja pobjednika u kategorijama klasični balet, suvremeni i karakterni ples, a Balet Mostar Arabesque (BMA) je osvojio prestižno treće mjesto (90,50 poena) u kategoriji Ballet ensemble (trio) sa koreografijom Mostarske labudice koju su plesale Nahla Jašarević, Anđelika Bogdan i Sara Galić. U kategoriji solo balet, koja je uvijek najobimnija, te stoga i najteža, naša Sara Galić (5,5 g.) se plasirala ne samo u Top 10, već dijeli četvrto mjesto sa djevojčicom iz Singapura, sa po 92,00 poena, što je za tri boda manje od prvoplasirane! U kategoriji Balet ensemble, koreografija “Na lijepom plavom Dunavu” koju plešu Marija Šunjić, Ivna Čale, Gabrijela Kvesić, Bojana Bogdan, Džejla Kljako i Selma Bojčić, osvojila je divno četvrto mjesto i Specijalnu nagradu: 30% Interdanca Workshop & Gala performance Livorno 2024.
Umjetnička direktorica, profesorica baletske pedagogije Arleta Ćehić je tom prilikom izjavila: „Veoma sam ponosna ovim rezultatom, najprije što dolazi od respektabilnog svjetskog žirija sa dignitetom koji daje armaturu kompletnom natjecanju. Ako imamo na umu da smo stale rame uz rame sa djecom i omladinom koja svakodnevno imaju časove i ogromnu podršku države iz koje dolaze, onda je naš uspjeh opet i ove godine frapantan! I na kraju, znači mi da su opet moje autorske koreografije od ovakvog žirija prepoznate i u samom vrhu izvrsnosti vrednovane. Još sam u slavlju povodom naše juniorke Eve Schafer (15 g) koja je prije 12 dana u Bragi (Portugal) u kategoriji Character dance osvojila 84,1 poen i u kontinuitetu ima najbolje solo rezultate koje je naš BMA ikada osvajao na Finals Dance World Cup, a 2021 u Telfordu (Engleska) je zavrijedila Top 10! Kada se ima obim tog natjecanja: 120.000 djece i omladine se svake godine natječe kako bi se kvalificirali u Finale čitave palete žanrova uz besprijekornu organizaciju i angažujući respektabilni žiri u svijetu plesa, onda su takvi rezultati veoma dragocjeni za nas i govore da smo na odličnom putu ne samo klasičnog baleta, već i suvremenog i karakternog plesa. Ne samo u tehničkom i izražajnom smislu, već i u autorskom promišljanju koreografskih rješenja“.
Podsjetimo da su na IDTCI 2022 naše balerine Nika Banović i Lana Kožul u kategoriji Junior II duo osvojile fascinantno prvo mjesto, a u kategoriji suvremeni ples ansambl, BMA je zablistao na trećem mjestu.
Glavni cilj IDTCI natjecanja je da se učesnici „umreže“, da ih vide njihovi vršnjaci, nastavnici, direktori škola i prestižnih kompanija, i naravno, da se angažuje publika. Sem prvog, drugog i trećeg mjesta, podijeljene su prestižne školarine i vrijedne specijalne nagrade za najnadarenije natjecatelje. I ove godine je prijavljeno oko 60 država iz cijelog svijeta gdje su prednjačili Singapur i Kina, a potom Tajland, Indonezija, Malezija, Japan, Filipini, S. Koreja, Mauricijus, Paragvaj, Peru, Meksiko, USA, Australija, Južna Afrika, Egipat, Tunis, sve evropske zemlje koje drže do baleta itd.
Prestižni žiri čine:
Anderson de Santana, Artistic Director – CEO – Brussels International Ballet School,
Yan Wang, Founder & Artistic Director of Yan Ballet Academy, Singapore
Stephen Delattre, Artistic Director and Resident Choreographer Delattre Dance Company
Lorand Zachar, Ballerino / Insegnante / Coreografo – Budapest Dance Theatre – Ungheria
Ovidiu Dragoman, General Manager Sibiu Ballet Theatre
Maia Kiknadze, Art director of “Royal National Ballet” of Georgia
Allyne Veraz, Teacher and Choreographer of Ganzish and Mad Minds Crew, Brazil
Moreno Mostarda, International Teacher/Choreographer – Hip Hop, Italy
Valentin Bartes, Artistic Director | President of Bell Art Cultural Association, International Choreographer, Italy
Tatiana Anton, Co-Artistic Director | Co-President Bell Art Cultural Association, International Choreographer, Italy
Organizator je Bell Art asocijacija, na čelu sa umjetničkim direktorom i internacionalnim koreografom Valentinom Bartesom. Inače ovaj vrsni umjetnik, uz pomoć svoje suradnice Tatiane Anton, je osnivač i prestižnog italijanskog natjecanja Domenico Modugnio, koje također promovira klasični balet i suvremeni ples.
Na kraju prof. Ćehić dodaje: “Zaista se nadam da će Grad i njegove institucije obrazovanja i kulture konačno znati da iskoriste dosadašnje nepobitne svjetske rezultate BMA, da će uočiti razliku od ostalih regionalnih natjecanja gdje klubovi/studiji/škole u kariolama kupe nagrade/prva mjesta (protiv čega nisam, ali treba znati razliku!) i taj naš nepobitni potencijal početi potsticati kako i zaslužuje. Jer, radi se o ulaganju u neprocjenjivi pokretni kapital – našu djecu.”