Internet: Među najboljim gradovima nema nijednog grada s Balkana
Povezani članci
- Uz pomoć 3D printanja stvorili umjetno uho koje izgleda i funkcionira baš poput pravog
- Facebook uveo “hashtagove”
- Jeftini iPhone od 250 evra stiže na jesen
- Microsoft kupuje Nokijino mobilno poslovanje za 5,4 milijarde eura
- Apple: Besplatan OS X Mavericks, novi Macovi, iPad Air i mini
- New York uvodi besplatni bežični internet
Sarajevo (AA) – Prema najnovijem istraživanju britanske kompanije “UBM” koja je testirala gradske uprave po pitanju pokrivenosti gradskog prostora internetom, grad koji ima najbolju pokrivenost internetom je Seul, dok se među prvih deset gradova ne nalazi nijedan grad s Balkana, javlja agencija Anadolija.
Prema istom izvoru, među prvih deset gradova nalaze se još i Hong Kong, Tokio, Prag, Amsterdam, Montreal, Seattle, Ženeva, Stokholm i Beč.
Osim što je grad sa najboljim kvalitetom života i vodeći o pitanju “pametnih gradova”, glavni grad Austrije, Beč, je i među prvi deset gradova svijeta s najboljim internetom.
Po brojnim kriterijima, Beč je dobio najbolje ocjene: brzina uspostavljanja veze, W-LAN, inovativnost i e-vlada.
Prema istraživanju UBM-a, stanovnici Beča imaju bolji i brži internet nego žitelji New Yorka.
Inače, najbolji protok informacija u Evropi iznosi 30 megabita po sekundi, a do 2020. godine Austrija želi da brzina mreže u toj zemlji bude 100 megabita.
S druge strane, nedavno je objavljeno istraživanje prema kojem zemlja regije Balkana spadaju u grupu zemalja koje koriste najsporiji internet u Evropi.
Prema rezultatima istraživanja portala “Mashable”, zemlja gdje ljudi imaju priliku koristiti najbrži internet na svijetu jeste Južna Koreja, dok su zemlje Balkana na samom začelju Evrope.
Tačnije, među zemljama s najbržim internetom u svijetu ne nalazi se niti jedna zemlja iz regije Balkana, Latinske Amerike i Afrike.
Istraživanje ugledne kompanije “Akamai” pokazalo je da je brzina interneta u Makedoniji 3,3 mbps, Hrvatskoj 3,24 mbps, Albaniji 2,8 mbps, Srbiji 2,39 mbps, ali, s druge strane, više nego u BiH gdje se “surfa” brzinom od 1,97 mbps.