Facebook u borbi za širenje interneta u slabo razvijena područja
Povezani članci
- HTC I GOOGLE PREDSTAVILI NEXUS – PRVI ANDROID™ LOLLIPOP TABLET
- Apple izgubio spor protiv Samsunga
- Uz pomoć 3D printanja stvorili umjetno uho koje izgleda i funkcionira baš poput pravog
- Windows 10 od danas dostupan u 190 zemalja kao besplatna nadogradnja
- Muzej za mobilne aplikacije
- Samo za snobove: iPad, iPhone i S4 od zlata
U moru novosti pojavila se jedna koja će svakako podići puno prašine. Radi se o Facebooku i njegovoj mogućoj novoj akviziciji imena Titan Aerospace. Nakon WhatsApp-a čini se kako je Facebook odlučio još malo investirati i tako proširiti svoj spektar poslovanja na novo područje.
O čemu se zapravo radi? Titan Aerospace je tvrtka koja proizvodi letjelice koje mogu nadlijetati nad zemljom bez da se spuste na zemlju i po nekoliko godina. Kao nekakav prosjek uzeto je 5 godina pilotiranja bez spuštanja na zemlju, a sve je to moguće zahvaljujući solarnim kolektorima koji su ugrađeni na letjelice. Facebook ima plan koji bi trebao omogućiti internet u dijelovima svijeta gdje je on trenutno još nedostupan. Pomoću navedenih letjelica Facebook bi omogućio pristup internetu na mjestima gdje interneta još uvijek nema. Prema nekim navodima te letjelice bi se najprije dopremile u Afriku te bi tamo omogućile internet konekciju.
No, nakon takve izjave postavlja se pitanje solidarnosti. Naime, opće je znana činjenica da u Africi jako velik dio populacije nema gotovo ništa za jesti, pa je pitanje hoće li im internet biti od primarne važnosti. Zasigurno će se mnogi osvrnuti na tu činjenicu i predložiti da se novci radije investiraju u hranu, nego li u internet. Ipak, postoji i pozitivna strana ove priče. Razvoj internet mreže u Africi mogao bi pridonijeti jačanju i usponu gospodarstva u zemljama trećeg svijeta. Dakle, možda bi takav potez potaknuo razvoj vrlo slabe ekonomije.
Prema nekim navodima Facebook planira razvoj 11 tisuća ovakvih letjelica koje bi se trebale pozicionirati na mjesta slabe pokrivenosti internetom, a počelo bi se iz već prije navedene Afrike. Koliko je takav projekt prosperitetan teško je prognozirati jer se Google već prije dugo vremena upustio u takav pothvat, ali je sve negdje zapelo. Hoće li Facebook zaista obaviti kupnju vrijednu 60 milijuna dolara pokazat će se vjerojatno vrlo skoro.