Angkor Thom: Posljednji veliki glavni grad Kmerskog Carstva, Kambodža
Povezani članci
- Edin Forto: U tramvaju za Hrasnicu
- Istopljene cigle Tvrđave Zverev, Rusija
- Medari obećali da će se brinuti o grobu rabina Moše Danona
- The Independent o Starom mostu: Građevina koja je definisala grad
- ZAPOSLENI I AKTIVISTI ZEMALJSKOG MUZEJA BOSNE I HERCEGOVINE OSVOJILI SU EU NAGRADU ZA KULTURNO NASLIJEĐE / NAGRADU EUROPA NOSTRA 2016
- BBC: Stari most u Mostaru među sedam svjetskih nepoznatih čuda
Angkor Thom (doslovno “Veliki grad”) je posljednji i najdugovječniji glavni grad Kmerskog Carstva koji se prostire na 9 km kvadratnih, a koji je na vrhuncu moći imao oko 80.000-150.000 stanovnika. Osnovao ga je kralj Jayavarman VII. koncem 12. stoljeća kojeg su često opisivali kao mladoženju, a grad kao njegovu ženu.
Izgrađen je dijelom kao reakcija na iznenadne pljačke na Angkor. Kralj Jayavarman VII je odlučio da njegovo carstvo nikad neće biti ranjivo, pa je oko grada podigao zidine visoke osam metara, a iza njih prokopao masivne jarke kako bi zaustavio napadače. Zid ima na svakom ćošku kule koje su služile kao svetišta, nekoliko ulaza, a iznad njih ogromna lica isklesana od kamena.
U gradu se nalazi više značajnih istorijskih objekata i hramova, a najznačajniji je hramski kraljevski kompleks Bayon koji se nalazi u samom središtu grada. Ostale značajne građevine skupljene su oko “Pobjedničkog trga”, među njima i Terasa slonova, Terasa kralja gubavca, Khleangzi (“skladišta”), Vimeanakas (“Nebeski hram”), Preah Palilay…
Angkor Thom je 1992. godine upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Aziji i Oceaniji.