SAD i Kina su vodeći proizvođači elektroničkog otpada
Povezani članci
- Najveća banka na svijetu poziva na ulaganja u zelene tehnologije
- Zeleno svjetlo EU za britansku nuklearku
- Razgovori o klimi na plaži
- Rešenja zasnovana na prirodi: Kako mogu da nam pomognu da zaustavimo klimatske promene?
- Požari na Čvrsnici i Prenju ugašeni
- Europska Unija pozvana da pomogne i utiče na smanjenju zagađenja zraka na Zapadnom Balkanu
Prošle je godine u svijetu na otpadu završilo više od 41,8 milijuna tona elektroničkog otpada, najviše u Sjedinjenim Državama i Kini, a manje od šestine tog otpada je reciklirano. navodi se u izvješću UN-a koje je objavljeno u nedjelju.
Procjenjuje se da je samo oko 6.5 milijuna tona odbačenih uređaja reciklirano, a vrijednost metala koji su završili na otpadu doseže 52 milijarde dolara. Riječ je o 16.5 milijuna tona željeza, 1.9 milijuna tona bakra i 300 tona zlata, od kojega su često izrađeni vodiči u e-uređajima. Samo vrijednosti zlata u e-otpadu procjenjuje se na 11.2 milijarde dolara.
Pod elektroničkim se otpadom podrazumijevaju mobilni telefoni, televizori, računala, računalni ekrani, elektroničke igračke te drugi uređaji koji funkcioniraju pomoću baterija ili električne energije.
Sjedinjene Države proizvele su u 2014. najviše elektroničkog otpada – 7.1 milijuna tona, na drugom je mjestu Kina sa šest milijuna tona, a slijede Japan, Njemačka i Indija. Najviše e-otpada (28 kg) po stanovniku proizvela je Norveška, a slijede Švicarska, Island, Danska i Britanija. Na toj ljestvici, Sjedinjene Države su bile devete, a Kina nije ni među prvih 40.
U SAD-u, gdje su pojedine države zakonski regulirale gospodarenje e-otpadom, u 2012. godini prikupljeno je milijun tona isluženih uređaja. Kineska izvješća govore o 1.3 milijuna tona elektroničkog otpada, odvojenog u 2013.
Recikliranje elektroničkog otpada gospodarski je vrlo isplativo, a s druge strane otklonilo bi opasnost od opasnih elemenata, poput olova i žive, koje također sadrže neki od odbačenih uređaja, rekao je podtajnik UN-a David Malone u povodu objave izvješća.
Procjene govore da bi globalna količine e-otpada uskoro mogla porasti za više od 20 posto, na 50 milijuna tona u 2018. godini, a razlozi su sve veće potražnja za elektroničkim uređajima i njihov sve kraći vijek trajanja.