Recikliranje u ‘ekodiktaturi’: Svako jutro se pitajte kakvo ćete smeće danas biti
Povezani članci
- Frasassi: Podzemni svijet čudesnih oblika i boja, Italija
- Razvoj saobraćajne infrastrukture po mjeri automobila
- Organske farme pustinje Wadi Rum, Jordan
- Naučnici upozoravaju: Biljke nestaju dva puta brže od životinja
- GREEN FEST POČINJE SUTRA
- Preko 1200 dece i tinejdžera umire svake godine zbog zagađenog vazduha u Evropi
Foto: Profimedia
Nova politika razvrstavanja otpada u kineskom megalopolisu Šangaju izazvala je velike glavobolje lokalnom stanovništvu. Mnogi se iz dana u dan muče s odgovorom na naizgled jednostavno pitanje: ‘Kakvo si ti smeće?’
Prema novim pravilima, koja se primjenjuju od 1. srpnja, otpad se mora pohraniti u jedan od četiri spremnika u boji, odnosno sortirati po kategoriji kojoj pripada: suhi, mokri, reciklirani ili opasni. U Šangaju dnevno nastane 22 tisuće tona kućnog otpada koji završi u okolišu pa je jasno zašto se krenulo u ozbiljnu bitku za saniranje problema.
No mnogi žitelji Šangaja su zbunjeni jer nije jasno što pripada kojoj kategoriji. Tako The Guardian piše da je predviđeno da pileće kosti idu u mokri koš za smeće, ali se svinjske smatraju suhim otpadom. Baterije mobitela su štetni otpad, ali obične ulaze u suho smeće. Također, problem su striktna pravila iznošenja otpada koji se iz kuća i stanova dostavlja na određena mjesta u određeno vrijeme, ujutro ili navečer, pod nadzorom volontera.
Svaki dan se probudite s jednim pitanjem: kakvo ćete smeće danas biti?’ napisao je korisnik platforme za mikrobloging Sina Weibo, u popularnom blogu pod naslovom ‘Istina iza klasifikacije smeća koja stanovnike Šangaja dovodi do ludila’.
Šangaj, grad u kojem živi oko 23 milijuna ljudi, prvi je primjer nastojanja Kine da poveća stopu recikliranja, jednu od najnižih u regiji jer doseže manje od 20 posto. Kina se nada da će do 2020. godine taj postotak podići do 35 posto, a do 2025. planiraju uvesti sustav razvrstavanja gradskog otpada na nacionalnoj razini, navodi se u tekstu u The Guardianu.
U prijelaznom razdoblju stotine instruktora savjetovale su građanstvo kako pravilno sortirati smeće. Posteri diljem grada detaljno objašnjavaju što raditi, a službene aplikacije za mobitele daju odgovore na upite o određenim stavkama. Otprilike 30.000 volontera raspoređeno je kako bi nadgledali odvajanje smeća otkada su pravila stupila na snagu.
Ipak, stanovnici su toliko frustrirani novim pravilima da neki radije odustaju od kuhanja ili jedenja hrane kod kuće nego da sortiraju otpad. Postoje i oni koji su pokušali odnijeti smeće izvan grada, tvrde lokalni mediji. Jedna frustrirana žena pokušala je ugušiti volontera koji joj je objašnjavao kako sortirati otpad. Zbog napada je i privedena.