Pitka voda iz Tihog okeana
Povezani članci
- Udruženja upozorila: Vlast u Mostaru krije podatke o smrtonosnom otrovu
- Po prvi put u EU, solarne elektrane tokom maja proizvele više struje od uglja
- Ipak ništa od zaštitne čahure za černobilski reaktor?
- Švicarski IQAir zaprepašten: Zagađen zrak u Sarajevu, visoka koncentracija štetnih čestica
- Kako urediti tržište električne energije
- Mikroplastika pronađena u svježem snijegu na Antarktiku
Danas, kada suša istorijskih razmera muči Kaliforniju, planovi da se desalinizuje voda Tihog okeana stanovnicima ove države daju nadu.
Proces desalinacije je prilično komplikovan i koristi tehniku pod nazivom reverzna osmoza, kojom se morska voda pušta kroz filtere koji otklanjaju so i nečistoće. Ostatak, veoma slana voda se vraća nazad u okean. Posejdon fabrika u San Dijegu je najveća fabrika za desalinaciju na zapadnoj hemisferi, i ove jeseni će početi da upumpava skoro 200 miliona litara sveže vode u česme svakog dana.
Međutim, nisu svi oduševljeni ovim projektom čiji će troškovi biti oko jedne milijarde dolara. „Besmisleno je i apsurdno. Boriću se do kraja protiv ovoga.“, kaže Marko Gonzales, advokat i član Coastal Environmental Rights Foundation. On je tužio Posejdon i izgubio, i samo je jedan od mnogih ekologa koji smatraju da je desalinacija previše skupa, da troši previše energije i da uništava obalu.
„Troši se mnogo vode u Kaliforniji. To je pitanje odgovornosti.“ Međutim, Kalifornija ostaje bez vode – i opcija.
Gradonačelnica Santa Barbare tvrdi da je suša veća i ekstremnija nego što je iko mislio, i da su građani svesni da je fabrika za desalinaciju koja se gradi poslednja slamka spasa.