Organske farme pustinje Wadi Rum, Jordan
Povezani članci
- Ekološka katastrofa na Jablaničkom jezeru: Nestalo riblje bogatstvo, ekosistem trajno narušen
- Konzorcij kineskih kompanija: Izlazak GE-a iz projekta Bloka 7 je van kontrole izvođača
- Dubai realizira najveći solarni projekt na svijetu
- Ne otpadu iz NE Krško
- “Zeleni transport” za energijski efikasan grad
- Požar kod Jablanice se proširio, traži se pomoć helikoptera
U južnom Jordanu, u blizini granice sa Saudijskom Arabijom, nalazi se Wadi Rum – krajolik toliko neobičan da je nazvan “Dolina Mjeseca.” Planine od granita i pješčenjaka se uzdižu iznad dolina punih crvenog pijeska, a oko 720 kvardratnih kilometara ovog područja ispunjeno je uskim tjesnacima, prirodnim lukovima, visokim liticama, te masivnim klizištima i špiljama.
Područje je, naravno, suho, zbog čega je i vegetacija rijetka pojava. No, uprkos tome, pustinjska područja Jordana se posljednjih godina pretvaraju u poljoprivredne površine, a Beduini koji žive u Wadi Rum regiji su uključeni u ove projekte koji, čini se, imaju jako svijetlu budućnost.
Iako se čini kao čudan izbor površine za farme (poznate kao “Rum Farme”), ispod pustinje Wadi Rum se nalaze velike zalihe vode koje se protežu i duboko u teritoriju Saudijske Arabije. Rum Farme crpe tu vodu i koriste je za navodnjavanje pustinjskog tla na kojem se uzgaja povrće, žitarice i stočna hrana, uključujući patlidžane, kupus, smokve, krompir, tikvice, paradajz i ostalo povrće.
Organske Rum farme pustinje Wadi Rum danas koriste istu tehniku navodnjavanja i način uzgajanja kao što su to radili i drevni Egipćani i Nabatejci, a koja nakon toliko stoljeća i dalje daje fantastične rezultate. Voda se crpi iz zemlje, na dubini od 30 do 400 metara, a zatim navodnjava kružna polja prečnika 78 hektara, pomoću pokretne rampe s mlaznicama za zalijevanje. Također se koriste i posebni ‘plastični tuneli’ kako bi pomogli da se voda što duže zadrži, te da se biljke što lakše nose sa ekstremnim pustinjskim temperaturama.