Naučnici upozoravaju: Džošua drveće bi moglo da nestane do 2070. godine
Povezani članci
- Svjetski dan voda: BiH jedna od rijetkih zemalja za značajnim rezervama pitke vode
- Klimatske promene rastu dok nestaje led sa Antarktika
- UN-ov Zeleni fond prikupio 9.3 milijardi dolara
- Energetska zajednica predlaže sankcije za BiH
- Prioritet: Ekspolatisati ugalj
- Divan projekat: Svi đaci prvaci u Beogradu od 15. oktobra sade svoje drvo
Foto: Shutterstock
Džošuino drvo, čuvena vrsta juke koja raste u sušnom delu američkog jugozapada, mogla bi zbog klimatskih promena da izumre do kraja veka, objavili su naučnici.
Stručnjaci s Kalifornijskog univerziteta (UC) koristili su se podacima Međuvladina panela o klimatskim promenama kako bi procenili uticaj globalnog zagrevanja na Džošuino drvo u Nacionalnom parku Džošua Tre.
Park, koji se prostire kroz pustinje Kolorado i Mojave u južnoj Kaliforniji, dom je najvećem broju primeraka te vrste, koje zapravo nije drvo nego biljka iz porodice agava koje ponekad može izgledati drvoliko.
Po optimističnom scenariju u kojem bi čovečanstvo uspelo da ograniči emisiju štetnih gasova za stepen, rasprostranjenosti ove vrste biljke smanjila bi se za 80 posto do kraja veka.
Ali ako se ne promeni ništa, model ukazuje na potpuni nestanak vrste koja potiče iz pleistocena.
Glavni autor studije Lin Svit izjavila je za LA Tajms kako bi po njihovom pesimističnom scenariju temperature u parku mogle da porastu u proseku za 2,8 do 5 stepena Celzijusa, a padavine bi se smanjile za 7,5 do 18 centimetara.
Džošuino drvo – takvo su mu ime navodno dali Mormoni koji su prelazili pustinju Mohave u 19. veku jer ih je podsećalo na biblijski lik Džošue koji u molitvi podiže ruke ka nebu.
Biljka je ušla i u pop-kulturu zahvaljujući grupi U2 i njihovu legendarnom albumu “The Joshua Tree” iz 1987. godine.
Džošuino drvo ispred kojeg se grupa U2 fotografisala za naslovnicu albuma više ne postoji.