Moderne kesice za čaj kontaminiraju vaš napitak sa milijardu čestica mikroplastike
Povezani članci
- Duboki krateri ugrozili stambene objekte
- Ekološka pravna klinika pomaže u zaštiti životne sredine građana
- FERK izdao dozvole za 56 hidroelektrana, stručnjaci tvrde da će nastati milionske štete
- Srpska žrtvuje zdravlje ljudi zbog proizvodnje struje
- Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počinje sa radom ovog leta u Portugalu
- Zrak ponovo nezdrav: Jutros najgore u Ilijašu i Visokom
Foto: Shutterstock
Neke premium kesice čaja mogu da ostave milijarde mikroskopskih plastičnih čestica u vašoj šoljici, pokazuju nova istraživanja.
Kada su u pitanju dobre potrošačke navike, brojna istraživanja dovode do toga da budemo zabrinuti oko skoro svega, od ispijanja kafe do korišćenja telefona. Ali sve do nedavno topla šolja čaja činila se sasvim u redu. Ipak, novo istraživanje pokazuje da neke premium kesice čaja mogu da ostave milijarde mikroskopskih plastičnih čestica u vašoj šoljici.
Nakon što je u kafiću naručila čaj, profesorka hemijskog inžinjerstva na Univerzitetu u Mek Džil u Montrealu, Natali Tufenkji, došla je na ideju da istraži koliku količinu plastike sadrži ovaj napitak. Njen čaj bio je spakovan u novu vrstu kesice od svilenog materijala. Zapravo, u pitanju je kesica napravljena od PET plastike i najlona i predstavlja primer “fensi” čajnih kesica koje su sve više popularne.
Ali šta bi to onda trebalo da znači kada je u pitanju vaša jutarnja šoljica čaja? Prema istraživanju, objavljenom u časopisu Environmental Science & Technology, jedna od ovakvih kesica može da ispusti do 11,6 milijardi mikroplastičnih čestica i 3,1 milijarde nanoplastičnih čestica. Ove čestice su toliko male da nisu vidljive golim okom i iako ih ima na milijarde u vašoj šolji, one čine samo jednu šestinu miligrama od ukupnog plastičnog otpada.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO), naime, tvrdi da takve čestice u pitkoj vodi ne predstavljaju rizik.
Ali SZO je rekao kako nailazi na “ograničene informacije” te je zatražio veća istraživanja po tom pitanju.
Istraživači sa univerziteta Mek Džil u Montrealu takođe su pozvali na veću istragu o učincima mikroplastike na zdravlje.