Kako bi EU mogla izgubiti vodstvo u okolišnim i klimatskim pitanjima?
Povezani članci
- Pariz: Najviši vodostaj Seine u posljednjih 30 godina
- Prijedlog iz Njemačke: Zabraniti kratke letove i putovati vozom
- Klimatske promene utiču i na Golfsku struju: Kakve posledice možemo da očekujemo?
- Francuski sud naložio državi da plati kazne od 20 miliona evra zbog lošeg kvaliteta vazduha
- Veliki evropski gradovi nude rješenje za izbacivanje automobila iz centra
- ZELENI TALAS: Međunarodni dan rijeka – Našim rijekama „teče“ smeće i milioni u džepove tajkuna
Europska komisija predložila je prijedlog sljedećeg EU proračuna koji jasno pokazuje da Komisija gotovo da nema ambicije da EU i dalje bude vodeća po pitanju globalnih okolišnih pitanja kao što su Pariški sporazum i Program globalnog razvoja za 2030 (Agenda 2030).
“Ovaj prijedlog proračuna udarac je svima koju su očekivali da će EU biti globalni predvodnik na području okoliša, zaštite prirode i klimatskih promjena“, rekla je dr. Andrea Kohl, privremena voditeljica WWF-ovog ureda za europsku politiku.
“Iznenađujuće je da se tako malo pažnje posvećuje borbi protiv klimatskih promjena i rješavanju gubitka biološke raznolikosti u vrijeme kada svijet konačno počinje shvaćati ekološku krizu s kojom se suočava naš planet. Kako Komisija planira uskladiti ovaj proračun sa svojim međunarodnim obvezama kao što je Program održivog razvoja do 2030. godine, Konvencija UN-a o biološkoj raznolikosti i Pariški sporazum?“.
Jedno od ključnih pitanja za WWF bilo je povećanje sredstava za LIFE program – jedini financijski instrument EU namijenjen prirodi i temi klimatskih promjena – do 1% ukupnog proračuna EU. Iako WWF pozdravlja dodatna sredstva za LIFE (povećanje s 3,5 na 5,4 milijardi eura), to je još uvijek nedostatno, jer predstavlja samo 0,42% proračuna (povećanje s 0,35%).
Što se tiče Zajedničke poljoprivredne politike (CAP), prijedlog proračuna može se smatrati korakom unatrag. Pokrenute eko-sheme za klimu i okoliš ostaju samo kao dobrovoljna opcija za ambicioznije države članice.
WWF pozdravlja predanost postizanju ciljeva Pariškog sporazuma i održivog razvoja (SDG), kao i sveukupnog povećanja financiranja i važne predanosti okolišu, klimi i pitanjima rodne jednakosti kroz ujedinjeni instrument.
“Upravo se sada stavlja velika odgovornost na zemlje članice da utječu na Komisiju kako bi ispravili prijedlog i preusmjerili prioritete prema klimi i okolišu. Savršeno je jasno da međunarodne obveze EU-a ne mogu biti ispunjene samo kroz lijepe izjave, nego ih moramo poduprijeti i konkretnim sredstvima“, zaključila je dr. Andrea Kohl.