Još jedna potvrda da Federalno ministarstvo okoliša i turima ne razumije zakone i obaveze BiH
Povezani članci
- Proklete crne zemlje, povijest ukrajinskog žita
- Održana treća volonterska akcija „Let’s Do It – milion sadnica za 1 dan“
- Tetra Pak uvodi papirne slamčice u Evropi
- Tribina: POSLJEDICE ZAGAĐENJA ZRAKA PO JAVNO ZDRAVLJE
- Kina: Zrak zagađen u 90 posto velikih gradova
- Toplotni valovi i snijeg: Šta se dešava sa klimom na Antarktiku?
Krajem prošle sedmice u sjedištu “Energetske zajednice” u Beču, održan je sastanak/medijacija na kojem je potpisan sporazum kojim se Ministarstvo okoliša i turizma Federacije BiH obavezuje da uskladi okolinske dozvole za planirane termoelektrane Tuzla 7 i Banovići sa preuzetim obavezama iz propisa Europske unije.
Proces medijacije je pokrenut na osnovu žalbi koje je organizacija “Ekotim” dostavila Sekretarijatu Energetske zajednice. Žalbama je Ekotim ukazao na činjenicu da okolinske dozvole koje su izdate za ove planirane termoelektrane dopuštaju mnogo veće emisije štetnih materija od dozvoljenih. Ovo je prije svega problem za zdravlje naših građana, a predstavljat će i problem za našu zemlju u procesu pridruživanja EU, pošto dozvoljene emisije nisu u skladu sa EU propisima.
„Žalosno je da predstavnici našeg ministarstva moraju otići u Beč, da im pravnici Energetske zajednice objasne da se preuzeti međunarodni propisi i ugovori moraju poštovati. U protekle dvije godine smo, kroz mnogobrojne primjedbe i sugestije koje smo dostavljali u procesu javnih rasprava, predstavnicima ministarstva ukazali na greške u dozvolama. Nažalost našim vlastima je potrebno da im stranci kažu te iste stvari da bi ih prihvatili.“ – izjavio je Rijad Tikveša iz Ekotim-a.
Pored žalbi Energetskoj zajednici, ovo udruženje je protiv izdatih okolinskih dozvola za ove dvije planirane termoelektrane pokrenulo i 4 tužbe na lokalnom sudu. Tužbe su pokrenute nakon što je ministarstvo odbilo usvojiti primjedbe kojima se ukazalo na činjenice da dozvole nisu u skladu sa domaćim ili međunarodnim zakonima. Pored toga, tužbama se ukazuje i na činjenicu da su u procesu donošenja i usvajanju ovih dozvola prekršene procedure propisane domaćim zakonima i Aarhus konvencijom.
Kampanja „Stop prljavoj energiji – budućnost je obnovljiva“ nastala je kao reakcija na neodgovorno i neodrživo upravljanje i planiranje energetskih sistema u Bosni i Hercegovini, koji se velikim dijelom oslanjaju na izuzetno opasan i prljav izvor energije – ugalj.