Jemen bi se nakon više od sedam godina rata sada mogao suočiti i sa ekološkom katastrofom
Povezani članci
- Zdrava planeta nije opcija, ona je nužnost
- Onečišćenja iz Rafinerije Rijeka sve češća
- Posljedica pandemije – milioni dodatnih tona plastičnog otpada
- Martin Tais: Kako je London riješio problem zagađenog zraka
- Naša stranka: Zahtijevamo od predsjedavajućeg Predsjedništva BiH da pozove hrvatskog i slovenskog ambasadora na razgovor u vezi s Trgovskom gorom
- Biljka koja uništava stanice raka 10 000 puta jače od kemoterapije
Foto: UN/Marine Traffic
Ujedinjene nacije (UN) upozorile su da bi moglo doći do ekološke katastrofe kao posljedice curenja nafte iz tankera FSO Safer u Crvenom moru koja bi imala vrlo negativan uticaj na prirodu, turizam i ribarstvo.
“Veliko curenje nafte iz tankera FSO Safer uzrokovat će ekološku katastrofu u Crvenom moru”, objavila je Kancelarija UN-a u Jemenu na Twitter nalogu i upozorila da bi se Jemen, koji se više od sedam godina suočava sa građanskim ratom, ovaj put mogao suočiti i sa ekološkom katastrofom.
Navodi se da se naftni tanker nalazi 4,8 nautičkih milja od obale provincije Al Hudaydah na zapadu Jemena i da nosi rizik od eksplozije ili izlivanja nafte.
Ovom situacijom mogli bi da budu pogođeni i Egipat, kao i Saudijska Arabija, Eritreja, Džibuti i Somalija.
UN već dugo upozorava da bi potencijalno curenje moglo biti četiri puta veće od curenja nafte u more u katastrofi iz 1989. godine.
Iz UN su i početkom maja upozorili da je potonuće naftnog tankera FSO Safer neminovno i da bi to imalo devastirajući efekat, te da bi operacija čišćenja koštala 20 milijardi dolara.
FSO Safer je 45 godina star tanker, a ranije je služio kao plutajuća naftna platforma. Tanker nije održavan od 2015. godine.