Gradovi sve topliji, adekvatno rješenje je više vegetacije?
Povezani članci
- Nafta: Najveća ekološka katastrofa ikad u Izraelu
- Italija uvodi učenje o klimatskim promenama u obaveznu nastavu
- Al Gore: U lipnju globalni koncert za spas klime
- Divlje odlagalište naraslo iznad Lenca
- Tetovo i Tuzla među deset najzagađenijih gradova u Evropi
- New York polaže velike nade u offshore vjetroenergiju
Nova studija koju je provela NASA po prvi je put ispitala utjecaj urbanizacije diljem SAD-a te zaključila kako su gradovi toplinski otoci koji zbog prisutnosti asfalta, betona, građevina i drugih vodonepropusnih površina koje se prirodno sporo hlade bilježe temperature koje su u prosjeku 1 do 3 stupnja Celzija toplije od ruralnih područja.
Prema riječima stručnjaka, bitan faktor koji bi mogao spriječiti pregrijavanje gradova diljem svijeta je povećanje udjela vegetacije u urbanim sredinama.
Analizom satelitskih podataka, znanstvenici su otkrili kako područja prekrivena vodonepropusnim površinama, bilo da se radi o gradskim središtima, predgrađima ili autocestama, u prosjeku imaju 1.9 stupnjeva Celzija veću temperaturu ljeti, dok zimi temperaturna razlika iznosi 1.5 stupanj u odnosu na ruralna područja.
Lahouari Bounoua iz Goddard Space Flight Center u NASA-i napominje kako temperaturna razlika u ovom slučaju nema nikakve veze sa emisijama stakleničkih plinova te ovisi isključivo o korištenju tla. Istraživanje je objavljeno u časopisu Research Letters te ispituje načine kojima bi se uz pomoć biljaka moglo regulirati zagrijavanje gradova.
Znanstvenici napominju kako količina i vrsta vegetacije igraju važnu ulogu u promjeni temperature. Kroz računalne simulacije znanstvenici su došli do otkrića da urbanizacija od 35% povećava temperaturu za 1.3 stupnja, dok 65% urbaniziranosti područja povećava temperaturu za 1.6 stupnjeva.
Utjecaj urbanizacije se također očituje i u potrošnji energije budući da se za rashlađivanje toplih urbaniziranih sredina mora koristiti i do 20% više električne energije nego što je to slučaj u ruralnim područjima.