GAP: Projekt za jeftiniju ‘zelenu’ energiju
Povezani članci
- Srpski narod protiv Rio Tinta ili o lažnim istorijskim analogijama
- U Sarajevu i Banjoj Luci takom pandemije izgrađeno manje od dva kilometra biciklističkih staza
- Opština Jajce pridružila se Inicijativi ‘Opštine bez brana’
- Nina Kreševljaković: Prepreke u očuvanju okoliša u BiH nisu zakoni, već njihova neadekvatna primjena
- Pekinška ekološka policija riješila prvi slučaj zagađenja zraka
- Generalni sekretar UN-a: Na rubu smo klimatskog ‘ponora’
Plan za novi globalni istraživački program u cilju smanjivanja cijene obnovljive energije ozbiljno je zainteresirao vodeće svjetske ekonomije poput članica EU-a, SAD-a, Japana, Južne Koreje, Meksika, Indije, Kine i Ujedinjenih Arapskih Emirata, tvrde njegovi predlagači.
“U vrijeme Hladnog rata, Program Apollo je doveo čovjeka na Mjesec. Danas nam je potreban Globalni Apollo program kako bismo se mogli uhvatiti u koštac s klimatskim promjenama, ali ovaj puta napori moraju biti zajednički, moraju biti napori međunarodne zajednice“, stoji u izvješću.
Iako su cijene obnovljive energije posljednjih godina padale, posebice za solarne ćelije koje energiju svjetla direktno pretvaraju u električnu energiju uz pomoć fotovoltažnog učinka, potrebno je daljnje snižavanje cijena obnovljivih energenata jer emisije stakleničkih plinova i zagađenje zraka dostižu rekordne razine zbog termoelektrana na ugljen i nafte.
GAP bi trebao obnovljivu energiju u sunčanijim dijelovima svijeta učiniti jeftinijom od termoelektrana na ugljen za 10 godina, a u ostatku svijeta od 2025., tvrde vodeći stručnjaci za klimu i ističu da je šest milijardi dolara koliko vlade troše na istraživanje i razvoj obnovljivih izvora energije daleko premalo. Na fosilna se goriva troši 550 milijardi dolara.