Copernicus: Drugi najtopliji mart u historiji

AL JAZEERA
Autor/ica 18.4.2023. u 09:23

Izdvajamo

  • Opseg antarktičkog morskog leda bio je drugi najniži za mart u evidenciji satelitskih podataka – 28 posto ispod prosjeka, nakon rekordno niskog opsega u februaru, što nastavlja dugoročni trend smanjenja morskog leda u polarnim regijama.

Povezani članci

Copernicus: Drugi najtopliji mart u historiji

Foto: EPA

Temperature u južnoj i srednjoj Evropi bile su iznad prosjeka, a u većem dijelu sjeverne Evrope ispod prosjeka, saopćio je vodeći program Evropskog programa posmatranja Zemlje.

Copernicus služba za klimatske promjene (C3S) u mjesečnom klimatskom izvještaju o temperaturi, ledu i padavinama je izvijestila kako je Zemlja doživjela svoj drugi najtopliji mart u historiji, dok je antarktički morski led dostigao drugi najniži opseg.

U izvještaju je istaknuto kako su temperature u južnoj i srednjoj Evropi bile iznad prosjeka, a u većem dijelu sjeverne Evrope ispod prosjeka.

Mnogo toplije od prosjeka bilo je i na golemom dijelu kopna koji pokriva sjevernu Afriku, jugozapadnu Rusiju i veći dio Azije, gdje su postavljeni mnogi novi rekordi visokih temperatura za mart.

Znatno iznad prosjeka bile su i temperature na sjeveroistoku Sjeverne Amerike, u Argentini i susjednim zemljama, velikom dijelu Australije i na obalnom Antarktiku.

S druge strane, bilo je mnogo hladnije od prosjeka u zapadnoj i središnjoj Sjevernoj Americi.

Što se tiče leda, koncentracije morskog leda bile su znatno ispod prosjeka u svim sektorima Južnog okeana.

Smanjenje morskog leda

Opseg antarktičkog morskog leda bio je drugi najniži za mart u evidenciji satelitskih podataka – 28 posto ispod prosjeka, nakon rekordno niskog opsega u februaru, što nastavlja dugoročni trend smanjenja morskog leda u polarnim regijama.

U hidrološkim naglascima C3S je naveo kako je mart bio vlažniji od prosjeka u pojasu od zapada do sjeveroistoka diljem sjeverne Evrope te iznad Turske.

S druge strane, sušnije uvjete od prosjeka imao je veći dio Pirinejskog poluotoka, gdje su uvjeti bili pogodni za požare, alpski luk, dijelovi srednje Evrope, istočni Balkan te sjeverozapadna obala Kaspijskog jezera.

Izvan Evrope, u martu je bilo vlažnije od prosjeka u dijelovima SAD-a, Azije, Roga Afrike, Novog Zelanda, sjeverne Australije, Afrike i Brazila. U mnogim regijama jake oborine dovele su do poplava.

Sušnije od prosjeka bilo je u Argentini, južnoj Australiji, jugozapadnoj Africi i dijelovima Azije, a u mnogim su slučajevima ti uvjeti bili povezani s temperaturama višim od prosjeka.

Copernicus je vodeći program Evropskog programa posmatranja Zemlje, kojim upravlja Evropska komisija, a provodi ga u partnerstvu s državama članicama, Evropskom svemirskom agencijom, Evropskim centrom za srednjoročne vremenske prognoze i dr.

IZVOR: AGENCIJE
AL JAZEERA
Autor/ica 18.4.2023. u 09:23