Alarmantno: Do 2050. u moru će biti više plastike nego ribe!
Povezani članci
- INVESTITORI U AKCIJI: Ako zakon ne spriječi, BiH će imati oko 600 mHE
- Toplotni valovi i snijeg: Šta se dešava sa klimom na Antarktiku?
- U blizini Londona nedavno otkrivene velike rezerve nafte
- Zasadi drvo, zasadi svoj kiseonik: Povežimo decu s prirodom
- “Kontinent” smeća pluta okeanima i prijeti životu na Zemlji
- Proklete crne zemlje, povijest ukrajinskog žita
Ne prestanemo li koristiti jednokratne plastične vrećice i plastičnu ambalažu, do 2050. godine u vodama širom svijeta bit će više plastike nego ribe, alarmantno je upozorenje UN-a koji je ove godine na oceanskom summitu na Baliju objavio rat plastici pozvavši vlade diljem svijeta na smanjenje uporabe plastične ambalaže, više recikliranja, a ljude na promjene navika.
Do sredine stoljeća 99 % morskih ptica bit će zatrovano plastikom, a već sada ih zbog nje godišnje umire više od milijun te deseci milijuna riba i morskih sisavaca. Ne samo da se iz postojeće plastike otpušta niz kancerogenih sastojaka, već mikroplastika u moru djeluje kao supermagnet koji na sebe vezuje teške metale, viruse i bakterije iz mora.
Prema procjenama UN-a, već danas je 30 % riba puno plastike koju su progutale. Vjeruje se da su reproduktivne mane zbog toksične mikroplastike razlog drastičnom smanjenju kitova perajara u Sredozemlju zadnjih 20-ak godina. Goleme količine smeća nađu se i u našem dijelu Jadrana, oko Pelješca, Mljeta, Visa…
Francuska je lani prva u svijetu zabranila plastične šalice, tanjure i ostali jednokratni pribor za jelo, koji do 2020. moraju zamijeniti biorazgradivi materijali.