Alarmantno: Do 2050. u moru će biti više plastike nego ribe!
Povezani članci
- Zadnji pregovori o klimi pred konferenciju u Parizu
- Polaznici Opće škole planinarstva HPD „Bjelašnica 1923“ pohodili Maglić
- Islandski ledenjaci smanjili su se za 750 km kvadratnih
- Kina širi reformu nadoknade štete nanesene okolišu
- Plastične boce se mogu prodavati i u BiH
- Samočišćenje atmosfere slabi
Ne prestanemo li koristiti jednokratne plastične vrećice i plastičnu ambalažu, do 2050. godine u vodama širom svijeta bit će više plastike nego ribe, alarmantno je upozorenje UN-a koji je ove godine na oceanskom summitu na Baliju objavio rat plastici pozvavši vlade diljem svijeta na smanjenje uporabe plastične ambalaže, više recikliranja, a ljude na promjene navika.
Do sredine stoljeća 99 % morskih ptica bit će zatrovano plastikom, a već sada ih zbog nje godišnje umire više od milijun te deseci milijuna riba i morskih sisavaca. Ne samo da se iz postojeće plastike otpušta niz kancerogenih sastojaka, već mikroplastika u moru djeluje kao supermagnet koji na sebe vezuje teške metale, viruse i bakterije iz mora.
Prema procjenama UN-a, već danas je 30 % riba puno plastike koju su progutale. Vjeruje se da su reproduktivne mane zbog toksične mikroplastike razlog drastičnom smanjenju kitova perajara u Sredozemlju zadnjih 20-ak godina. Goleme količine smeća nađu se i u našem dijelu Jadrana, oko Pelješca, Mljeta, Visa…
Francuska je lani prva u svijetu zabranila plastične šalice, tanjure i ostali jednokratni pribor za jelo, koji do 2020. moraju zamijeniti biorazgradivi materijali.