Građanke za ustavne promjene – rodna ravnopravnost
Povezani članci
- Zaustaviti prijetnje Draganu Janjiću
- Slom poretka humanosti i pravde: Antinacist Efraim Zuroff negira genocid u Bosni
- Saopćenje Instituta za istraživanje genocida Kanada povodom legalizacije Ravnogorskog četničkog pokreta u Crnoj Gori
- NAJVIŠI DRŽAVNI DUŽNOSNICI MORAJU HITNO OSUDITI HUŠKANJE I MEDIJSKE TJERALICE U REŽIJI „NOVINARA“ KOJI KRŠE PROFESIONALNA NAČELA, ZAKONE I LJUDSKA PRAVA
- Međunarodna židovska organizacija B’nai B’rith: ‘Za dom spremni’ u Jasenovcu šteti cijeloj Hrvatskoj
- Naša stranka: Osobe sa posebnim potrebama trpe zbog finansijskog interesa nekolicine
Inicijativa ,,Građanke za ustavne promjene” je neformalna grupa koja okuplja 36 organizacija civilnog društva i aktivista/kinja koji kontinuirano rade na razumijevanju pojmova pola i roda, mira, slobode i ljudskih prava. Oni su kreirali dokument pod nazivom ,,Platforma ženskih prioriteta za ustavne promjene sa amandmanima na Ustav BiH iz rodne perspektive’’ koji se zalaže za senzibilizaciju i promjene Ustava iz rodne perspektive sa vizijom da se ostvari egalitarno i zakonito učešće žena i muškaraca u privatnom i javnom životu u BiH.
Žene čine više od polovine glasačkog tijela u Bosni i Hercegovini. No ni izbliza tome ne učestvuju ravnopravno sa muškarcima niti na nivou države, niti na nivou entiteta u donošenju odluka, a slična je situacija i na nižim nivoima vlasti.
Rodna ravnopravnost nije prepoznata ni u Ustavu Bosne i Hercegovine. Podaci državne Agencije za rodnu ravnopravnost kažu da, procentualno gledano, u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti na svim nivoima nakon posljednjih izbora učešće žena iznosi tek 20 posto.
Ipak, žene su pokazale da mogu ravnopravno kao i muškarci obavljati mnoge važne funkcije i aktivno učestvovati u donošenju važnih odluka. U jednoj od brojnih analiza stanja rodne ravnopravnosti u BiH navodi se kako žene treba ohrabriti da steknu društvenu i političku moć javnim djelovanjem u okviru političke stranke, pri čemu je kvota važan alat za povećanje učešća u procesima donošenja odluka.