Povećava se stopa rada na crno u regiji
Povezani članci
- Plan za oporavak: Europska središnja banka kreće s tiskanjem eura?
- Kritičar finansijskog sistema Jean Ziegler: ”Švajcarska je svjetska centrala prevaranata”
- Predizborne bajke o mostarskim hotelima
- Evo jednog bankara koji misli da velike banke treba pustiti da propadnu
- Ruski plan: 20 milijuna dolara za vojsku – dnevno
- Kineska ekspanzija Škode se nastavlja. Auta proizvodi već u trećoj tvornici
Rad na crno u porastu je u svim zemljama jugoistočne Evrope, pokazalo je najnovije istraživanje Međunarodne organizacije za rad (International Labour Organization – ILO).
Visoko učešće neregularnog zapošljavanja u ukupnom broju zaposlenih, prema podacima ILO-a, i dalje je jedan od glavnih izazova regionalnog tržišta rada, javlja reporter agencije Anadolija.
U izvještaju nazvanom „Globalni trendovi zapošljavanja u 2013.godini“ navodi se kako je broj radnika na crno povećan u svim zemljama regije, a najviše u Hrvatskoj, Albaniji i na Kosovu.
„Uprkos kontinuiranom poboljšanju glavnih pokazatelja tržišta rada, široko rasprostranjeno i sve više prisutno neregularno zapošljavanje ukazuje na to da se kvalitet zapošljavanja pogoršao“, stoji u izvještaju Međunarodne organizacije za rad.
Učešće neregularne u ukupnoj zaposlenosti u Albaniji i na Kosovu je od 2000. do 2010. godine sa 30 poraslo na 35 posto, dok je u Hrvatskoj zabilježen porast sa 31 na 33 posto. U ostalim zemljama regije, učešće rada na crno u ukupnoj zaposlenosti je, uprkos porastu, ipak na nižem nivou nego u Hrvatskoj, Albaniji i na Kosovu. Tako je u Crnoj Gori i Srbiji zabilježen porast broja radnika na crno sa 17 na 19 odsto, u Makedoniji sa 20 na 21 posto, dok je u Bosni i Hercegovini taj procenat sa 20 porastao na 23 posto.
Izvještaj „Globalni trendovi zapošljavanja u 2013. godini“ otkriva da je potrošačka klasa u regiji jugoistočne Evrope u porastu i da je između 1999. i 2012. godine, broj radnika koji žive u domaćinstvima u kojima se dnevno potroši više od četiri dolara po članu porodice, porastao za 25 posto.
Trenutno, 4.6 posto radnika u regiji pripada kategoriji ekstremno i umjereno siromašnih, jer žive u domaćinstvima u kojima se po članu porodice dnevno troši manje od dva dolara.