Došao kraj radu na crno – sezonci na posao s knjižicama i vaučerima
Povezani članci
- Nafta u svijetu pojeftinila, a na Balkanu cijene iste
- EDIN ČOLAKOVIĆ: Sigurnosno okruženje i izazovi kriznog upravljanja, međunarodna naučna konferencija Dani kriznog upravljanja, DKU-2017
- Plan za oporavak: Europska središnja banka kreće s tiskanjem eura?
- Europska unija želi nove milijarde
- Sa tri milijarde dolara razmjene Italija postaje glavni trgovinski partner Srbiji
- Trećina trgovaca tjera kupce
Došao je kraj radu na crno jer su ministri Mirando Mrsić i Tihomir Jakovina jučer na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (OPG) Marija Di Giustija u Starom Čiču predstavili nova zakonska rješenja i letak s praktičnim uputama s kojima će se, tvrde, stati na kraj nelegalnom sezonskom zapošljavanju u poljoprivredi, piše Večernji list.
Nitko ne zna kolika je točna „crna” brojka, no procjenjuje su da od 195.000 OPG-a u upisniku Ministarstva poljoprivrede njih 15,5 tisuća zapošljava oko 100.000 sezonskih radnika godišnje. Kako su sezonce po starom zakonu morali plaćati za cijeli mjesec, čak i ako su zbog vremenskih nepogoda radili samo pet dana, mnogi su na poljoprivrednim imanjima zapošljavali ilegalne radnike. Pravilnik o sadržaju i obliku ugovora o sezonskom radu u poljoprivredi i Odluka o najnižem iznosu plaće sezonskog radnika u poljoprivredi, proizašli iz novog Zakona o poticanju zapošljavanja, trebali bu promijeniti dosadašnju situaciju i poslodavcima, koji su su se dvoumili da li im se isplati pošteno poslovati, olakšati zapošljavanje, kazao je jučerministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.
Sezonci će u poljoprivredi poslovat na temelju knjižica i kupona, odnosno vaučera koje će njihovi poslodavci kupovati u Fini te njima evidentirati svaki dan radnog staža radnika, koji će mu se potkraj godine na burzi upisivati u radnu knjižicu. Obveza poslodavca je da svaki evidentirani dan radnika na poslu potkrijepi dnevnim kuponom u vrijednosti od 20,09 kuna kojima mu plaća doprinose za prvi i drugi mirovinski stup, zaštitu na radu i zapošljavanje. Najniža dnevnica koju može isplatiti radniku je 70,40 kuna za najviše 12 sati rada, na koju je on pak dužan platiti porez i prirez poreza na dohodak.
Članak u cijelosti možete pročitati ovdje.