Case Challenge pomaže otkriti izvanredne studente
Povezani članci
- Individualni i timski rad jamče radnu uspješnost
- Nada za svjetsko gospodarstvo: Rast Kine je ponovo tu
- Strah od raspada socijalne države
- Morate biti inovativni i znati jezike
- Uskrsnuće TOMOSA: Automatici i APN za 980 eura danas voze u EU
- RS izgubio spor, fabrika “Birač” mora isplatiti Litvancima 154 miliona KM
Praktično rješavanje poslovnih slučajeva u društvu vodećih globalnih konzultanata odlična je prilika koja se lanjske godine otvorila sudionicima natjecanja Case Challenge Zagreb koji organizira konzultantska kuća Roland Berger Strategy Consultants, i koja je prošlog tjedna održala drugu godinu za redom.
Uvjet je i znanje dva jezika
Cilj natjecanja Case Challenge Zagreb 2011. je studentima pružiti priliku da pokažu svoje analitičke i prezentacijske vještine primjenjujući ih na stvarni slučaj iz poslovne prakse, poručuju u Roland Bergeru. Natjecanje sudionicima treba poslužiti kao platforma za zapošljavanje i identifikaciju izvanrednih studenata koji će demonstrirati snažan intelektualni kapacitet i pozitivan stav prema učenju. Na natječaj se mogu prijaviti studenti svih fakulteta i struka uglavnom pred završetkom dodiplomskog ili postdiplomskog studija koje na natječaj biraju po kriterijima akademske izvrsnosti tijekom studija, međunarodnog iskustva a uvjet je tečno govoriti dva strana jezika. Njima će nakon što završe fakultet biti ponuđena praksa odnosno probni rad u trajanju od tri mjeseca kao uvjet za zaposlenje. “Case Challengeom identificiramo moguće kandidate, a to je i vrsta treninga. Koncept natjecanja je da kandidati de facto žive jedan dan s nama, vide kako radimo te da nas pitaju sve što požele. Mogu se fleksibilno kretati, raditi u timu i komunicirati. Svake godine obrađujemo jedan međunarodni slučaj iz prakse”, pojašnjava Vladimir Preveden, partner zagrebačkog ureda Roland Berger. Sudionici natjecanja formiraju timove od četiri člana i sudjeluju na baznoj radionici analize poslovnog slučaja koju održavaju konzultanti Roland Bergera. Nakon toga timovi imaju osam sati vremena za čitanje, analizu i rješavanje dodijeljenog poslovnog slučaja što uključuje razne discipline u prvom redu financije, marketing i strateško upravljanje. “Natjecanje smo još prošle godine pokrenuli preko društvenih mreža. Imali smo sedamdesetak prijava od kojih smo izabrali dvanaest kandidata a lani ih se prijavilo otprilike 40″, zadovoljan je Preveden dodavši da natjecatelji imaju priliku puno toga naučiti s obzirom da su mogućnosti za stjecanje takvih praktičnih vještina u nas još uvijek skromne. S takvim ocjenama slaže se i njegov kolega Ivan Babić, konzultant u Roland Bergeru.
Vladimir Preveden i Ivica Babić Analitički način razmišljanja
Smatra da studentima nedostaje analitički način razmišljanja. Iako na tržištu postoji nekoliko sličnih natjecanja, Case Challenge Zagreb je jedinstven jer nudi praksu i zapošljavanje i temelji se na stvarnim slučajevima. “Najboljim kandidatima će se omogućiti daljnja prilika za praksu u Rolandu Bergeru, u zagrebačkom ili nekom drugom uredu u inozemstvu i zaposlenje nakon prakse. Studenti ovo natjecanje smatraju prestižnim jer im se pruža prilika da dožive poslovni dan međunarodnog konzultanta”, naglašava Babić. “Prezadovoljni smo dosadašnjim rezultatima natjecanja u smislu broja prijava i kvalitete studenata. Case Challenge nakon Hrvatske namjeravamo proširiti u Srbiju, Sloveniju te Bosnu i Hercegovinu”, govori Babić.Stečenim praktičnim znanjem i iskustvom zadovoljni su i sami sudionici. Među njima je i Darjan Podnar, student pete godine zagrebačkog Ekonomskog fakulteta. “Na natjecanje sam se prijavio jer je Roland Berger vodeća konzultantska firma u Hrvatskoj i u svijetu. Prošle godine natjecalo se nekoliko mojih kolega. Imali su odlična iskustva, puno su naučili i stekli dojam o radu u konzultantskom sektoru”, kaže Podnar. Pozitivna iskustva od svojih kolega čula je i studentica istog fakulteta Nika Ružić. Natjecanje smatra prilikom za testiranje svojih vještina i kontakt sa stvarnim poslovnim svijetom te poslom konzultanta. Konzultantska industrija područje je koje jako zanima i Petru Mesarić, studenticu pete godine Ekonomskog fakulteta na smjeru analize i poslovnog planiranja koja je zadovoljna natjecanjem jer se konzultanti kandidatima u potpunosti posvećuju, a s druge strane natjecatelji daju sve od sebe da i oni njih oduševe. Stjecanje vrijednog iskustva o rješavaju poslovnih slučajeva bio je glavni poticaj i studentu četvrte godine Ekonomskog fakulteta Ivi Ivičeviću Bakuliću da se prijavi na Case Challenge, koji smatra da bi takvih natjecanja trebalo biti više.
O natjecanju
Koncept Case Challenge
Koncept natjecanja je da kandidati de facto žive jedan dan s nama, vide kako radimo te da nas pitaju sve što požele. Mogu se fleksibilno kretati, raditi u timu i komunicirati. Svake godine obrađujemo jedan međunarodni slučaj iz prakse, pojašnjava Vladimir Preveden, partner zagrebačkog ureda Roland Berger. Najboljim kandidatima će se omogućiti daljnja prilika za praksu u Rolandu Bergeru, u zagrebačkom ili nekom drugom uredu u inozemstvu i zaposlenje nakon prakse.
Dvanaest sudionika ove je godine rješavalo slučaj strategije za mali lanac benzinskih postaja