UMETNIK KAO PUBLIKA: RAZGOVORI MEĐU PUBLIKOM
Povezani članci
- eMTeeM u Banja Luci
- Snježana Kordić: Nacionalni identitet kao majčinska placenta
- HNK Mostar dio prestižnog Festivala “Miroslav Krleža” u Zagrebu
- Novinarski kodeks Konzorcijuma uslužnih medija Srbije (KUMS)
- Snežana Čongradin: Suočavanje s posledicama loše politike ili izborni kapital
- SERGIO ŠOTRIĆ: Dragi Srbi, ostajte ovdje – virus “svi Srbi u jednoj državi” nije zarazan, ako njegujete osnovnu ljudsku higijenu i redovno perete ruke
Umetnik kao publika: razgovori među publikom uobličuje u format knjige četvorogodišnji umetnički projekat Umetnik kao publika u čijem je okviru publika trideset jedan put javno diskutovala o radovima umetnika iz Srbije, Holandije i Austrije.
Srž projekta je komunikacija između umetničkog rada i publike: publika je bila pozivana da diskutuje o odabranim i unapred predstavljenim radovima, bez učešća umetnika. Umetnik je u ovom slučaju postajao publika publici, preuzimajući pasivnu ulogu u diskusijama. Učesnici u diskusijama bili su kako profesionalci, tako i ljubitelji umetnosti ili ljudi koje je interesovala neka specifična tema kojom se bavio rad o kome se diskutovalo. Ljudski kapital utkan u diskusije je neprocenjiv.
Sve diskusije su snimljene, kasnije montirane, postavljene na sajtu projekta i emitovane na Radio Beogradu 2 – RTS.
Knjiga obuhvata petnaest priređenih transkripata, a sve diskusije, njih trideset jedna, predstavljene su tekstualnom i foto-dokumentacijom o radovima o kojima se razgovaralo.
Knjiga je korak dalje u odnosu na uživo održane diskusije, jer ona predstavlja trag specifičnog vremena i specifične geografije – ona daje uvid u to kako umetnici reaguju na društvenu, ali i privatnu, realnost koju živimo, i kako publika čita te radove i projektuje svoja viđenja iste te realnosti. Diskusije, obrađene u knjizi, sumiraju i artikulišu segment onoga što ovde i sada delimo – od muzeja koji ne rade, preko svih kriza i načina pružanja otpora do ličnih poetika, daju mu glas i oblikuju nevidljivu zajednicu mimo formalnih određenja.
Umetnik kao publika: razgovori među publikom
Izdavač: Frekvencija, Beograd
Meke korice, štampa crno-bela, 368 strana
Preko 340 fotografija
Format: 165 x 235 mm
Jezik: srpski, latinica
ISBN 978-86-917153-0-4
Autor projekta i knjige je Mg Boba Mirjana Stojadinović
Projekat i knjiga realizovani su u produkciji Udruženja umetnika Frekvencija
Projekat i knjiga realizovani su podrškom Fondacije za otvoreno društvo – Srbija
Segment knjige podržao je Austrijski kulturni forum
Partner projekta je Kulturni centar Reks
http://razgovori.wordpress.com
Frekvencija
Umetnici i projekti o kojima se diskutovalo: Goran Micevski, Mariela Cvetić, Irena Ristić, Predrag Terzić, Ivan Petrović, Saša Tkačenko, Irena Lagator Pejović, Branka Kuzmanović, Milena Putnik, Bioskopi: povratak otpisanih, Danilo Prnjat, Nina Hehtl, Goran Đorđević, Vahida Ramujkić, Dušica Dražić, Peti park – borba za svakodnevicu, Nataša Teofilović, Jelica Radovanović Dejan Anđelković, Milorad Mladenović, Marko Crnobrnja, Miša Mladenović, Bik Van der Pol, Zoran Pantelić, Dragana Žarevac, Lana Vasiljević, Miloš Tomić, Boris Šribar, Igor Milovanović, Zoran Todorović, Nikoleta Marković, Saša Rakezić alias Aleksandar Zograf
Partner projekta: Kulturni centar REX
Više diskusija realizovano je na poziv Muzeja savremene umetnosti Beograd.
Finansijski projekat su podržali: Fondacija za otvoreno društvo – Srbija, Austrijski kulturni forum Beograd, Ambasada Holandije u Beogradu, Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Program Beogradske nezavisne kulture NA SOPSTVENI POGON (2011), kao i Mesto za kulturu.
Prostori beogradskih diskusija bili su: Kulturni centar Reks, Muzej savremene umetnosti, Beograd (Salon MSUB i MSUB na Ušću), Ekspedicija IneksFilm, Magacin u Kraljevića Marka, Kontekst u Mesnoj zajednici, Kulturni centar Beograda (Likovna galerija i Galerija Artget).
Celokupna dokumentacija svih diskusija, fotografije, montirani audio fajlovi kao i tekstovi o radovima o kojima se diskutovalo, dostupni su na adresi http://razgovori.wordpress.com
Kontakt: umetnik.kao.publika@gmail.com
Boba Mirjana Stojadinović, 063 346 462