Beograd: Nastavak sudskog postupka za rehabilitaciju Nedića
Povezani članci
foto: aljazeera
Rehabilitaciju traže Nedićevi nasljednici ističući kako nije bio osnivač logora Banjica i Sajmište u Beogradu.
U Višem sudu u Beogradu danas će biti nastavljen postupak po zahtjevu za rehabilitaciju Milana Nedića, predsjednika srpske vlade za vrijeme okupacije u toku Drugog svjetskog rata.
Za današnje ročište sud je u septembru najavio ispitivanje tri svjedoka, a to su nekadašnji novinar Politike Antonije Ðurić, direktor Muzeja za genocid Veljko Ðurić Mišina i Dragan Alerksić iz Instituta za noviju istoriju Srbije.
Sud je takođe zatražio i dodatne materijale u vezi sa Nedićem od arhiva Srbije, Jugoslavije i Beograda, kao i od vojnog arhiva.
Nedićevi potomci zatražili su od suda da rehabilituje, odnosno da poništi Uredbu Vlade FNRJ kojom je Milan Nedić proglašen za narodnog neprijatelja i na osnovu koje su mu oduzeta građanska i imovinska prava.
Nikad nije bio osuđen
Milan Nedić nikada nije bio osuđen, niti je protiv njega podignuta optužnica. Navodno je u pritvoru izvršio samoubistvo, a nikada nije objavljeno gdje je sahranjen.
U dosadašnjem toku postupka saslušano je nekoliko svjedoka.
Postupak rehabilitacije pokrenuli su Nedićevi potomci koji tvrde da optužbe o njegovim zločinima tokom Drugog svjetskog rata nisu istiniti.
Njegovi nasljednici ističu da je Nedić spasio od istrebljivanja više od 350.000 Srba iz NDH i da zahvaljujući njemu niko iz Srbije nije bio mobiliziran na Istočni front.
Tvrde isto da Milan Nedić nije bio osnivač Banjičkog logora, već je tu odluku donijela Komesarska uprava pod Milanom Aćimovićem, kao i da tadašnja vlada nema veze s osnivanjem logora Sajmište.
Milan Nedić bio je načelnik Generalštaba Vojske Kraljevine Jugoslavije, a od 1939. i ministar vojske i mornarice.
Visoke političke funkcije
Kako podsjeća Politika, zbog zalaganja za svrstavanje uz Hitlera, uslijed nespremnosti Jugoslavije za rat, smijenjen je 1940., a reaktiviran godinu dana kasnije.
Prihvatio je mjesto predsjednika vlade, a u listopadu 1944. bježi u Austriju, da bi ga britanske snage isporučile Beogradu 1946. godine.
Politika podsjeća i da su beogradske novine 5. veljače 1946. objavile da je Nedić izvršio samoubojstvo u zatvoru, skočivši kroz prozor.