Zločin na rijeci Sani: Otpor zbog gradnje hidroelektrane Medna ne jenjava
Povezani članci
- Azra Sings: Mnogi Amerikanci plaču kada slušaju sevdah
- Entiteti sa malo pameti
- PROINTER U TEHERANU: Društveno-odgovorni biznis porodice Dodik
- Nacrt zakona o ‘stranim agentima’ u RS-u kritizirale evropske organizacije
- VITEŠKIM STAZAMA REVOLUCIJE
- Na Svetski dan voda, pijemo kancerogenu, umesto ispravnu i svima dostupnu vodu
Povodom 5. juna, Svjetskog dana životne sredine i Dana rijeke Sane, Koalicija za Sanu organizovala je sedmu godinu zaredom protestni izlet na izvorima ove prelijepe rijeke. Koalicija ponovo apeluje da se izvori Sane trebaju očuvati, uprkos započetoj izgradnji hidroelektrane „Medna“.
Koalicija za Sanu koju čine 23 udruženja ljubitelja prirode i sporta, zajedno sa Opštinom Ribnik već godinama pokušava da spriječi ovaj zločin protiv prirode i građana.
“Od Sane ne odustajemo. Iako se hidroelektrana gradi, nismo digli ruke od ljudi koji žive uz Sanu i njenih prirodnih vrijednosti koje imaju evropski i svjetski značaj. Učesnici protesta iz Prijedora, Sanskog Mosta, Ključa, Fojnice, Mostara, Banjaluke, Prnjavora i drugih mjesta su danas bili oduševljeni ljepotom Sane, ali i razočarani i bijesni zbog gradnje hidroelektrane”, izjavio je Goran Krivić, koordinator Koalicije za Sanu.
Da podsjetimo, investitor “LSB Elektrane” iz Banjaluke pod okriljem “Interenergo” d.o.o. Ljubljana vlasništva austrijsko-njemačke kompanije Kelag International, gradi malu hidroelektranu “Medna” na samim izvorima rijeke Sane. Nakon svih argumenata koje preko osam godina koristimo i naglašavamo, Koalicija za Sanu je 2016. godine izradila i Studiju ekonomske opravdanosti i tako dokazalai ekonomsku neisplativost ovog projekta i negativan finansijski efekat po budžet opštine i Republike Srpske u iznosu od preko milion maraka.
“Na ovogodišnjim protestima pridružili su nam se i aktivisti iz Koalicije za zaštitu rijeka BiH koji su poručili da su planovi za izgradnju preko 300 hidroelektrana i davanje naših najvažnijih prirodnih resursa pod koncesiju pljačka naroda Bosne i Hercegovine”,dodao je Viktor Bjelić ispred Koalicije za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine.
Nakon osam godina borbe i pored izgradnje hidroelektrane Medna, nije kasno da se sačuvaSana. Danasnadležnim institucijama i investitorima u Austriju i Njemačku šaljemo poruku da će hidroelektrana Medna biti zapamćena kao jedan od najvećih promašaja i zločina nad prirodom i ljudima.