Dodjela nagrade za najzagađeniju zemlju Evrope
Povezani članci
Obilježavanjem Svjetskog dana životne sredine članovi Centra za životnu sredinu su performansom na interesantan način uručili nagrade našim ministarkama zbog činjenice da smo najzagađenija zemlja Evrope. Ispred Administrativnog centra Vlade RS, nakon završetka performansa, članovi Centra uručili su i povelje uz nagrade našim Ministarstvima.
Prema posljednjim objavljenim analizama Svjetske zdravstvene organizacije (http://www.who.int/gho/publications/world_health_statistics/2017/en/) Bosna i Hercegovina je zauzela prvo mjesto na listi najzagađenijih zemalja Evrope, po najvećem broju smrtnih slučajeva uzrokovani aerozagađenjem, dok su ostale zemlje Balkana i Istočne Evrope tik iza Bosne i Hercegovine.
Zastrašujuća je činjenica da su prisutne visoke vrijednosti koncetracija čestičnih materija (PM 2.5) koji su glavni uzročnici za respiratorna i kancerogena oboljenja. Prema navedenoj analizi, Bosna i Hercegovina broji 231 smrtni slučaj na 100 000 osoba. Ovako veliki broj umrilih od posljedica zagađenja zabilježeno je samo u Sjevernoj Koreji.
,,Vodeći se stavovima političara da su emisije štetnih gasova Bosne i Hercegovine samo kap u moru globalnih emisija, rezultati analize upravo pokazuju drugačije. Uzimajući i u ozbir i činjenice obuhvaćene analizom koju je Centar sproveo, autora Mike Hollanda, termoelektrane Ugljevik, Ugljevik 3 i Stanari, zajedno sa TE u Tuzli i Banovićima u periodu između 2015 do 2030 godine, uzrokovati će štetne posljedice po zdravlje ljudi u iznosu od preko 800 miliona evra, sa više od 39 000 izgubljenih godina života, novim slučajevima bronhitisa, hospitalizacije itd.’’, izjavila je Duška Kudra, kordinatorica programa Energija i klimatske promjene.
Ovogodišnja parola za Svjetski dan životne sredine glasi: Poveži se sa prirodom upravo poručuje ljudima ljudima da sagleda važnost prirode, prirodnih resursa, očuvanja biodiverziteta i djelovanje u skladu sa principima održivog razvoja.
Tihomir Dakić, kordinator programa Transport: ,,Osim industrijskih postrojenja i termoelektrana, veliki uzročnik aerozagađenju doprinosi i upotreba putničkih automobila. Prema istraživanju Evropske agencije za životnu sredinu, zagađenje koje nastaje sagorijevanjem goriva u saobraćaju je u porastu po prvi put od 2007. godine i trenutno saobraćaj je najveći pojedinačni faktor koji negativno utiče na klimatske promjene. Korištenjem bicikla kao prevoznog sredstva, pomažemo smanjenju emisija štetnih gasova, a pri tom doprinosimo zdravijem načinu života. Pored toga tu je i korištenje javnog trasnporta i modernizacija željeznica radi boljeg i kvalitetnijeg putničkog saobraćaja’’.
.
Tokom Bonske konvencije, održane krajem maja 2017. godine, Bosni i Hercegovini su omogućena bespovratna sredstva radi razvoja plana za adaptaciju na klimatske promjene. Svjedoci smo da naše Vlade i dalje nastavljaju da ulažu u prljave, skupe i štetne projekte, opirući se mišljenjima struke i javnosti. Čak i silne investicije koje pristižu na ovim poljima neće biti adekvatno realizovane!
Neodgovorno i bahato ponašanje dovodi državu do sve većih ekoloških, zdravstvenih i ekonomskih rizika, čiju cijenu su građani već počeli da plaćaju.