Dobra vijest za radnike velikih hrvatskih tvrtki?
Povezani članci
- Europa do zadnje laži
- Mesić: “Svjedoci smo rasplamsavanja novoga hladnog rata”
- Aleksandar Vučić demolirao politički Zagreb
- Tjednik Novosti: Tzv. braniteljske udruge šire laži o Novostima i njihovim autorima
- Saša Leković: Promoviraju se teze koje opravdavaju primitivizam
- Cijena života u Fergusonu, a i šire
U perjanicama hrvatskoga gospodarstva, koje zapošljavaju desetke tisuća ljudi, većina ih u 2013. ne namjerava dalje smanjivati broj zaposlenih. Neke od njih, štoviše, planiraju nova zapošljavanja.
– Početkom veljače u Hrvatskom telekomu je potpisan kolektivni ugovor koji će biti na snazi do 30. lipnja 2014.
Osim visoke razine radničkih prava, kolektivnim se ugovorom jamči i socijalni mir u sljedećoj godini te godinu i pol dana tijekom kojih neće biti tehnološkog viška – ističu u HT-u.
Ovogodišnji time out kad su u pitanju otkazi, međutim, ne znači da je završilo i restrukturiranje hrvatskih kompanija. Ono će se, tvrde u korporativnim krugovima, nastaviti tijekom cijele ove godine, no u većini njih ipak neće ići prema radikalnoj mjeri smanjenja broja zaposlenih. Razloga za to ima više, a glavni je to što je u mnogim tvrtkama broj zaposlenih tijekom prijašnjih otpuštanja već sveden na minimum.
– Trend je u velikim hrvatskim kompanijama da ne pridonose daljnjem rastu nezaposlenosti. Oni koji mogu proći bez toga, u ovoj godini neće otpuštati – kaže nam visokopozicionirani sugovornik iz jedne od vodećih hrvatskih kompanija.
Prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, na burzi rada je prijavljeno gotovo 373.000 građana. Hrvatska je veljaču zaključila s više od 375.000 nezaposlenih, i to u vrijeme kad novih radnih mjesta nema ni za lijek. O tome dovoljno govori i podatak HZZ-a da poslodavci u Hrvatskoj trenutačno traže manje od 9000 novih radnika, što znači da statistički gledano na jedno slobodno radno mjesto dolaze 42 potencijalna kandidata.
No, to ne znači da je spirali otkaza u Hrvatskoj kraj. Dobar primjer za to je Brodosplit, u kojem je već najavljen val otkaza. Nešto slično čeka i Dioki grupu, na koju je oko bacio umirovljeni general Ivan Čermak i njegov Crodux. Slični procesi događat će se i u dijelu drugih hrvatskih tvrtki.
Foto: Thinkstock