Građani u velikoj panici: Zašto se otvaraju rupe u zemlji?
Povezani članci
- Podvojena bezličnost
- BORIS DEŽULOVIĆ: Ostvaruju se mladenački snovi Pavelićevih veterana
- Predizborna kampanja u BiH: upozorenja, otvaranje očiju i preliminarne ocjene
- Pet do jedan
- Banijska praskozorja
- Stipe Mesić: Odluka suda u Beogradu o rehabilitaciji četničkog vođe Draže Mihajlovića pravosudni je i politički skandal
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
Građane Bosne i Hercegovine, pored svih problema koje imaju u posljednje vrijeme, dodatno uznemiruju pojava rupa i procjepa u zemlji koje mogu biti duboke do 10 matara, a koje se otvaraju iznenada, pred našim očima u nekoliko sekundi ili minuta. Povećanje broja urušavanja zemlje nije zabilježeno samo u našoj zemlji. Nakon što je prošle sedmice na Floridi Jeff Bush tragično nastradao tako što mu je dio kuće propao u rupu široku desetak metara, u svijetskoj i našoj javnosti aktualizirana je priča oko nastanaka misterioznih rupa u zemlji.
Kuća Jeffa Busha na Floridi, foto: Reuters
Primjera iznenadnog otvaranja zemlje u našem okruženju ima i u Hrvatskoj u Primorskom Dolcu, u Selnici u Međimurju, u Bokanjcu u Zadru, u Lovranu, te najveće, duboko stotinjak metara, a široko 70, u okolici Drniša.
Doc.dr. Ferid Skopljak iz Federalnog Zavoda za Geologiju za naš portal tacno.net kaže da uzroci urušavanja jednog dijela tla mogu biti prirodni i vještački.
„U prirodi u normalnim uslovima dešava se da u podzemlju u kraškim predjelima, pogotovo u Hercegovini i okolini Sarajeva, postoje pećine, jame, vrtače dakle, mnoštvo podzemnih kraških oblika sa veoma tankim nadslojem. Vremenom taj nadsloj stijene, koji je najčešće krečnjački, pukne i zemlja se uruši. Ovo propadanje uzrokuju potresi i podzemne vode. Pogotovo nakon otapanja snijega i intenzivnih pljuskova, kada veće količine vode kroz kanale prodru u pećinske sisteme i odnesu pećinski materijal – glinu, nakon čega dolazi do urušavanja.“
Pored prirodnih uzroka kao što su klimatski uslovi odnosno veliki periodi suše usljed čega dolazi do isušivanja tla, doc.dr. Ferid Skopljak posebno je istakao antropogene uzroke odnosno ljudski faktor.
„Nažalost u Bosni i Hercegovini imamo veliki broj bespravno izgrađenih objekata. Primjera neadekvatne izgradnje objekata, nepravilne drenaže, ispuštanja odvodnih i kanalizacionih voda i kvarova na tim mrežama imamo bezbroj u Sarajevu i u čitavoj Bosni i Hercegovini. U glavnom gradu Bosne i Hercegovine ne funkcionira odvodnja oborinskih voda. Kiša kad padne vi ne možete preći ulicu. Svi ovi faktori utiču na stvaranje procjepa u zemlji kao i klizišta.“
doc. dr. Ferid Skopljak, foto: P.B.
Doc.dr. Skopljak istako je i neadekvatnu sanaciju jama nastalih iskopavanjem ruda.
„U Bosni i Hercegovini se kontinuirano duži vremenski period vade rude, a jame koje su nastale vađenjem ruda nisu sanirane. Vi imate primjera u Zenici gdje kuća od dva sprata propadne u zemlju, znači u rudarsku prostoriju tako da se samo krov te kuće vidi. Tuzla već duži niz godina faktički tone. Razlozi za ovakvo stanje u Tuzli su nekontrolisano vađenje soli i prastare metode kojima se sol eksploatiše.“
Na pitanje kakva nas situacija očekuje u budućnosti doc.dr. Ferid Skopljak je odgovorio:
„Nažalost neuređen sistem u kojem živimo, legalizacija bespravno izgrađenih objekata te i najvažnije, naš katastrofalan odnos prema prirodi dovest će, u bližoj budućnosti, do masovne pojave klizišta i urušavanja tla.“
Nadajmo se da će nam priroda po ko zna koji put oprostiti jer bi se u suprotnom moglo dogoditi da se probudimo u rupi iz koje nećemo izaći.