Pravednici ex-Yu prostora u Bosanskom kulturnom centru
Povezani članci
- EVO ZAŠTO FTV PRAVI BOLJI DNEVNIK OD RTRS-A
- Stjepan Mesić: Nacizam, fašizam i ustaštvo bili su zločin kao ideja i zločin kao realizacija te ideje
- Esad Bajtal: Sve je stranačko, a sve ostalo je kozmetika
- Nenad Bunjac: Ukrali su nam ljudskost dok smo tražili čovjeka
- Andrej Bozanić
- Nedim Jahić: Promjene bošnjačkog nacionalnog pokreta
U srijedu 6. 3, s početkom u 12 h, u Bosanskom kulturnom centru u Sarajevu, Branilaca Sarajeva 24, od 12 do 14 sati, održana je Svečana akademija dodjele Nagrada Duško Kondor za građansku hrabrost i afirmaciju građanske hrabrosti, u organizaciji NVO GARIWO iz Sarajeva.
Pred mnogobrojnim uglednim zvanicama iz diplomatskog, političkog i kulturnog života BiH i regiona, te pred studentima i srednjoškolcima BiH, Hrvatske i Srbije, dodijeljene su četiri Nagrade Duško Kondor za građansku hrabrost: Goranu Čengiću iz Sarajeva – posthumno, Melisi Ismičić iz Novog Šehera, Nebojši Popovu iz Beograda i Predragu Matvejeviću iz Zagreba – i jedna Nagrada Duško Kondor za afirmaciju građanske hrabrosti, Jeleni Lovrić iz Zagreba. Nagrade su dodijelili: Stjepan Mesić, predsjednik RH od 2000. do 2010., Uwe Kitzinger CBE, predsjednik Međunarodne komisije za dodjelu Nagrada Duško Kondor za građansku hrabrost i afirmaciju građanske hrabrosti i Mary Ann Hennessy, direktorica Kancelarije Vijeća Evrope u BiH. Oni su se i obratili prisutnima.
Stjepan Mesić je, između ostalog, rekao: „To su nagrade, zapamtite to dobro i nemojte nikada zaboraviti, to su nagrade ljudima, ne pripadnicima ove ili one nacije, ove ili one vjere, ovoga ili onoga svjetonazora. Nevladina organizacija Gariwo nagrađuje ljude koji su imali hrabrosti da ne stoje šutke po strani, da progovore i da se odupru onda kada je većina radije šutjela, skretala pogled i nastojala sačuvati živu glavu, ili barem izbjeći neugodnosti.“
Uwe Kitzinger je istakao javni značaj organizacije Gariwo: „Gariwo je sada već pitanje javnog interesa. Imamo obavezu prema javnosti da mislimo i planiramo dugoročno, da iznesemo dosljednu obrazovnu strategiju i da nastavimo graditi snažan tim koji će obezbijediti kontinuitet i povjerenje u našu budućnost.“ On je i demantovao špekulacije u vezi s njegovom ostavkom na mjesto predsjednika Gariwo odbora, rekavši: „Dao sam ostavku prošlog ljeta na položaj predsjednika Odbora jer sam ubijeđen da nam više nije potreban međunarodni odbor koji će pomagati izdaleka; nama je sada potreban odbor koji će činiti nezavisni ljudi od utjecaja koji uživaju ugled u zajednici i koji potiču iz vaše regije.“
Mary Ann Hennessy se posebno osvrnula na značaj samog datuma, 6. 3., koji se od ove godine po prvi put obilježava kao Evropski dan sjećanja na pravednike: „Evropski dan sjećanja na pravednike poziva nas da čuvamo sjećanje na one koji su čuvali ljudsko dostojanstvo suprotstavljajući se neljudskosti i ravnoduštnosti spram ljudske patnje. Ali više od toga, ovaj dan poziva nas da prihvatimo pravednike i u našoj svakodnevnici.“
Publici su se još obratili Valentin Inzko, visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH, i Svetlana Broz, direktorica NVO Gariwo koja se zahvalila svima koji su na bilo koji način podržali manifestaciju ili učestvovali u njoj.
O laureatima nagrada, kao i o Dušku Kondoru, prikazani su kratki filmovi nastali u produkciji NVO GARIWO. Osim filmova, prisutni su svjedočili i drugim zabavnim i edukativnim kulturno-umjetničkim sadržajima.
Foto: Emil Grebenar