Sloboda izjašnjavanja Roma na popisu stanovništva 2013. ključ je borbe protiv diskriminacije
Povezani članci
- Dežulović: Što će Jordancima kulen kad ne jedu svinjetinu?
- Politička degeneracija piše nogometnu povijest
- BH novinari zabrinuti zbog prijetnji Predragu Luciću
- Dežulović: Republika Evropska
- Nakon “pedera” na redu su Srbi: Za referendum spremni!
- Ozren Kebo: CIK, CIK, CIK POGODI: Koliko ima Srba u Federaciji?
Koordinatorica udruženja “Romska suza” iz Srebrenice, Jasmina Hakić, sastala se danas sa šeficom ureda Vijeća Evrope u Sarajevu, Mary Ann Hennessey, te su tom prilikom razgovarale o pitanju Popisa stanovništva 2013., slobodi izjašnjavanja građana i građanki romske nacionalnosti, kao i generalno o problematici zaštite ljudskih prava, te građanskih i političkih sloboda Roma u Bosni i Hercegovini.
Na sastanku je najavljeno i pokretanje kampanje “Rom znači čovjek” koja ima za cilj ohrabrivanje Roma na izjašnjavanje u smislu pripadnosti romskoj etničkoj skupini na Popisu 2013. godine, edukaciju građana u romskim zajednicama o procedurama pri izjašnjavanju, kao i generalnu mobilizaciju organizacija civilnog društva koje se bave pitanjima građanskih i političkih prava Roma u toku 2013. godine te njihovom značajnijem učešću u procesu zagovaranja reformskih procesa u Bosni i Hercegovini.
Udruženje “Romska suza” je postala članica koalicije “Jednakost”, koja je nastala u decembru 2012. godine, sa ciljem da okupi organizacije civilnog društva, formalne i neformalne grupe, te pojedince i pojedinke koji/e žele zajedničkim naporima raditi na ukidanju svih ustavnih diskriminacija u BiH koje počivaju na etničkom principu.
Ključni problemi pri izjašnjavanju, vezuju se za činjenicu da većina Roma koji se nalaze u malim općinama misle da će time što će se izjasniti u skladu sa porijeklom, izgubiti sve beneficije koje kao imaju pripadnici konstitutivnih naroda. Istina, nisu daleko od stvarnih posljedica na terenu, uzimajući u obzir sistematsku diskriminaciju manjinskih grupa u zajednici.
S druge strane Romi i Romkinje koji su ostvarili zadovoljavajući status u društvu u velikim gradovima, smatraju da ih povezivanje sa romskom zajednicom može koštati položaja u društvu. Brojni lideri romskih organiacija upozoravaju na različite oblike podjela pri izjašnjavanju koje mogu uslijediti, čime će se izgubiti tačan podatak o brojnosti Roma u Bosni i Hercegovini. Hakić je naglasila da se ovdje ne govori o pritisku da se neko treba izjasniti kao Rom, već upravo o otporu protiv različitih posrednih i neposrednih pritisaka na građane koji se žele izjasniti kao pripadnici romske nacionalnosti, što se mora zaustavititi u smislu zaštite slobode izjašnjavanja.