Asim Mujkić za tacno.net: SDA gubi demokratski kapital koji je uspjela izgraditi
Povezani članci
- NAPAD NA NOVINARE U VIŠEGRADU: KAKO SU ČETNICI POSTALI ANTIFAŠISTI
- Stjepan Mesić: Bez odgovornosti budućnosti – nema!
- Anketa: Šta građani Sarajeva očekuju od nastupa bh. reprezentacije
- Vozi, Miško!
- Dragan Čović: Političar za nacionalno osviještene idiote
- Parlamentarni šupci, papci i papkari, odjebite!
Na jučerašnjoj sjednici Kolegij Stranke demokratske akcije predložio je glavnom odboru odgodu 6.Kongersa na kojem se bira novo rukovodstvo.
Članovi skloni aktuelnom predsjedniku SDA Sulejmanu Tihiću preglasali Bakira Izetbegovića, Halida Genjca i Senada Šepića, koji traže održavanje Kongresa čime je potvrđen raskol u ovoj stranci.
Tihić je prijedlog o odgodi Kongresa obrazložio argumentima o teškoj situaciji u državi , predstojećem popisu stanovništva te da u ovom trenutku ne treba gubiti vrijeme na Kongres na kojem ga Izetbegović želi smijeniti s mjesta predsjednika.
Ove argumente večina članova Glavnog odbora je prihvatila osim Izetbegovića, Genjaca i Šepića koji su bili protiv te je prijedlog usvojen.
U sinošnjoj izjavi za za FTV Izetbegović je rekao da je glavni motiv za odgađanje Kongresa bilo da se izbjegne razjedinjavanje u SDA i da se sačuva jedinstvo stranke.
-„Ona očigledno na ovakav način neće biti sačuvana, jer ogromna je masa, veća polovina članova je protiv odgađanja Kongresa i mislim da bi trebalo da se potvrdi ono što je Predsjedništvo stranke već kazalo, da nema pravih elemenata za odgađanje Kongresa – rekao je Izetbegović.
Tihić je jučer na kolegiju Izetbegoviću ponovo ponudio mjesto zamjenika predsjednika SDA, ali je Izetbegović to kategorično odbio.
Profesor Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Asim Mujkić u izjavi za naš portal izrazio je žaljenje zbog odgode redovnog Kongresa i zabrinutost za kompletnu političku klimu u Bosni i Hercegovini.
„Sa žaljenjem konstatiram da je redovni kongres SDA odgođen. Za razliku od večine vodećih partija SDA se u posljednjih nekoliko godina uspjela otrgnuti popularnom trendu gvozdenog zakona oligarhije koji vlada u vodečim političkim strankama širom Bosne i Hercegovine“
Mujkić smatra da je ovim ovim činom SDA gubi demokratski kapital koji je uspjela izgraditi u periodu od prošlog kongresa pa do danas.
O mogučnosti da se u SDA- u dogodi sličan scenario kao u i SDP-u odnosno da Izetbegović napusti SDA i osnuje vlastitu političku partije Mujkić je prokomentarisao:
„Mislim da su sva takva cijepanja rezultirala vlastitom minorizacijom. Svi oni koji su napustili SDA i oformili svoje stranke završili su kao minorne političke stranke. Problem je nažalost u jednoj klimi koja je povoljna za umanjenje demokratskog duha. Ovim potezima demokratske partije gube legimitet da budu demokratski predstavnici svojih partija.
Da li će se kriza u SDA-u dodatno produbiti vidječemo na današnjoj sjednica Predsjedništva SDA, na kojoj će se, također, raspravljati o tome hoće li se u SDA birati novo rukovodstvo. Međutim prema dosadašnjim informacijama, konačna odluka će, vjerovatno, biti donesena na sjednici Glavnog odbora ovog vikenda.