Čudovište ščepalo kita i ponizilo moćnu banku
Povezani članci
- Njemački Evro-spasioci: tvrdoglavost, želja za moći, egoizam
- Psihički pritisci: Dužnici trpe mobbing banaka
- Rasipnost donosi kraj rasta?
- Škoda će zbog početka proizvodnje nove Fabie zaposliti 800 novih radnika
- Rat Vlade i Mola još će se intenzivirati?
- Rusnok: To jeste šok, ali mi si možemo dozvoliti i veći deficit
Boaz Weinstein nije niti znao da je osoba koju je preveslao poznati Londonski kit. U studenome prošle godine Boaz Weinstein, mlada zvijezda newyorškoga svijeta hedge fondova, nanjušio je nešto neobično s druge strane Atlantika. U jednome skrovitome kutku financijskih tržišta cijene su se jednostavno doimale pogrešnima. Weinstein je jedva dočekao priliku.
Kao što je financijskom svijetu danas poznato, do greške je došlo u tvrtki JPMorgan Chase & Company. Bruno Iksil, poznat pod nadimkom Londonski kit zbog vođenja golemih financijskih transakcija, bio je jedan od najvažnijih brokera te tvrtke. U studenome 2011. Iksil će nanijeti štetu od nekoliko milijardi dolara moćnome dvoru Morganovih.Međutim, bura koja se podigla u Washingtonu i na Wall Streetu skrenula je pogled javnosti s jedne druge jednostavne činjenice. Morgan jest doživio velike gubitke, no netko je drugi zaradio. Bio je to Boaz Weinsten i čopor menadžera hedge fondova koji dijele njegov pogled na poslovanje. Boaz Weinstein gotovo je potpuno nepoznat izvan financijskih krugova. Stoga je naizgled nevjerojatno kako je osoba poput njega mogla nanijeti tako težak udarac jednoj od najvećih i najcjenjenijih svjetskih banaka. Naime, JPMorgan procjenjuje gubitak na dvije milijarde, no iznos možda premašuje i tri milijarde dolara. Cijeli je slučaj ponovno dignuo na noge zagovornike strože regulacije financijskoga tržišta u Sjedinjenim Američkim Državama. U tržišnoj utakmici hed ge fondova, okrutnome poslu u kojemu je novac najviše mjerilo vijednosti, Boaz Weinstein postao je poznat kao “čudovište”, agresivni broker nemilosrdna poslovna stila s neutaživim apetitom za rizikom. Weinstein je šahovski majstor te igrač na velike uloge za pokerskim stolovima lasvegaških kockarnica. Zabranjen mu je pristup kasinu Bellagio zbog brojanja karata. Boaz Weinstein vodi tvrtku Saba Capital Management, hedge fond u vrijednosti od 5,5 milijardi dolara sa sjedištem u središtu newyorškoga Manhattana. (“Saba” je hebrejski naziv za “mudrost predaka”, čime je Weinstein htio iskazati poštovanje svojim izraelskim korijenima.)
Prošle jeseni Weinstein je zapazio odstupanje na tržištu kreditnih derivata. Uočio je kako određeni burzovni indeks pokazuje različite vrijednosti u odnosu na stanje na tržištu koje je trebao odražavati. Weinstein i njegova ekipa proučili su gomile podataka nastojeći razabrati o čemu je riječ. Dok je Londonski kit Bruno Iksil uporno prodavao vrijednosne papire iz portfelja svoje tvrtke, Weinstein ih je počeo kupovati. U to vrijeme londonski brokeri nisu znali kako iza transakcija koje su poremetile tržište kreditnih derivata stoji JPMorgan. No uskoro je oglašena uzbuna u londonskome Cityju, europskome financijskom središtu. Tko god bio tajnoviti broker, ta je osoba prodavala derivate čija je vrijednost trebala porasti u slučaju da određene korporativne dionice postanu riskantnijima. Trgovinska je aktivnost strahovito porasla. Tko bi uopće mogao prodati toliko sredstava? Što će se dogoditi u neizbježnome slučaju obrata u trgovanju? Tržište se podijelilo. Jednu je stranu zauzeo JPMorgan, američki bankarski div koji je preživio financijsku krizu te se nalazio u mnogo boljemu stanju od mnogih konkurenata. Na drugoj su se strani našli menadžeri hedge fondova, među kojima je bio i Boaz Weinstein iz tvrtke Saba Capital Management. Trgovanje protiv Iksila Boazu Weinsteinu nije polazilo za rukom sve do siječnja 2012. Cijena vrijednosnih papira bila je u padu, a on je gomilao gubitke. No u veljači je postalo jasno kako se iza prodaje krije jedan veliki igrač. Na newyorškoj i londonskoj burzi svi su bili uvjereni kako je to JPMorgan. Na jednoj konferenciji u veljači Weinstein je preporučio kupnju vrijednosnih papira Investment Grade Series 910-year Index CDS – istih onih koje je Bruno Iksil bez pokrića prodavao na burzi. Nastala je vreva. “Nakon što je na tome sastanku tako otvoreno i konkretno iznio svoje mišljenje, drugi su se poveli za njime”, ističe menadžer jednoga hedge fonda. No utjecaj Londonskoga kita bio je toliko velik da su hedge fondovi koji su se kladili protiv njega mjesecima bilježili gubitke. Vrijednost jednoga fonda pod vodstvom Weinsteinove tvrtke Saba pala je za 20 posto.
Međutim, u svibnju se stanje promijenilo. Londonski kit počeo je gubiti. U razdoblju od nekoliko tjedana, Boaz Weinstein nadoknadio je gubitke i počeo zarađivati.Weinstein je bio pionir u trgovanju složenim kreditnim derivatima. Počeo je poslovati njima ubrzo nakon što se zaposlio u Deutsche Bank, prije no što je ta vrsta vrijednosnih papira postala financijsko oružje masovnoga uništenja koje je produbilo financijsku krizu. U dobi od 27 godina postao je jedan od najmlađih izvršnih direktora u povijesti banke. Prema tvrdnjama analitičara, Weinstein je zarađivao 40 milijuna dolara godišnje. Iskorištavao je nesrazmjere u cijenama i gomilao financijske poluge u trgovanju. Međutim, tijekom financijske krize 2008. godine, njegova je ekipa u Deutsche Banku izgubila 1,8 milijardi dolara. Trgovinski gubici naveli su Upravu banke na obustavu isplate bonusa menadžerima, a Weinstein je kasnije napustio tvrtku kako bi osnovao Saba Capital Management.Sličnosti između Weinsteina i Iksila još uvijek su tema brojnih razgovora na tržištu. “Bila je to bitka dvaju kitova”, smatra menadžer jednoga hedge fonda. Weinstein je sada gotovo redovita atrakcija na Wall Streetu. Prisustvuje gala večerama i dobrotvornim priredbama i čest je govornik na važnim događajima. Weinsteinova poslovna dobit je golema. Prošle je godine zaradio više od 90 milijuna dolara. Neke procjene govore kako se svrstao na popis najbogatijih osoba u industriji hedge fondova.”Pitate li me bi li svrstao Weinsteina na popis najuspješnijih menadžera u tome polju, odgovor bi svakako bio potvrdan”, naglašava jedan visokopozicionirani bankar koji blisko surađuje s hedge fondovima. “Pitate li me koji bi hedge fondovi mogli pregorjeti, rekao bih vam kako očekujem njegovo ime i na tome popisu.”