Špijunaža na poslovnom putu
Povezani članci
- Krugman: Novo zlatno doba
- Kineska ekspanzija Škode se nastavlja. Auta proizvodi već u trećoj tvornici
- Godišnji bilans: VW želi već u 2014. dostići cilj od deset miliona auta
- Europska supermreža pred brojnim preprekama
- Hrvatska – na kraju ili na početku puta?
- Rusi traže da Ukrajina unaprijed plaća isporuke plina
Peter Cochrane, tehnološki savjetnik, poduzetnik i bloger obično se tijekom vožnje vlakom od doma u Ipswichu do Londona opušta uz kavu, kekse i novine. No tijekom jednog takvog putovanja u ožujku 2006., suputnici su se ponašali vrlo nebritanski – bili su glasni. Cochrane ih je prostrijelio pogledom. Bezuspješno.
A onda je odlučio da ako ih već ne može pobijediti, pridružit će im se. Počeo je prisluškivati sastanak tih konzultanata kojeg su obavljali putem mobilnog telefona. “Za samo nekoliko minuta, znao sam tko su. Znao sam tko im je klijent. Kakvim se poslom bave. Kolika je vrijednost posla”, kaže Cochrane. “I znao sam kakve poteškoće imaju.” Glavni konzultant zatim je najavio konferencijski poziv s klijentom. “Broj je taj i taj, a lozinka je ta i ta”, priča Cochrane, koji “nije mogao odoljeti” priključiti se konferencijskom sastanku. Unio je lozinku koju je čuo i pratio razgovor između svojih suputnika i javnog zračnog prijevoznika. “Da sam jedan od loših momaka, nedvojbeno sam mogao dobro zaraditi”, zaključuje Cochrane. Dakle, blebetanje na poslovnom putu može imati ozbiljne posljedice. Robert B. Robbins, partner u washingtonskom uredu tvrtke Pillsbury Winthrop Shaw Pittman, 2009. godine je nepromišljeno suputnicima u vlaku javno objavio namjere tog odvjetničkog ureda vezane uz otpuštanje nekoliko suradnika. Tijekom telefonskog razgovora, ovaj odvjetnik imenovao je suradnike koje čeka otkaz. Ovakva je indiskrecija prenerazila jednog studenta prava koji se također vozio tim vlakom, a koji je smjesta o tome obavijestio blog “Above the Law”. Vijesti o tom gafu ponukale su Robbinsov odvjetnički ured na javnu ispriku.”Ljudi su nažalost nepažljivi kad su u pitanju mjere sigurnosti podataka”, smatra Cynthia Cheng Correia, predavačica kolegija iz obavještajne konkurencije pri bostonskom sveučilištu Simmons College. Obavještajna konkurencija bavi se pravnim i etičkim praćenjem poslovanja i profesionalnih suparnika. Tijekom jednog leta Cynthia Cheng Correia sjedila je pored prodajnog menadžera koji je radio na bazi podataka pod nazivom “klijenti”.
Peter Cochrane priključio se tuđem konferencijskom pozivu nakon što je čuo poslovni razgovor u vlaku za LondonCynthia Cheng Correia upravo je pregledavala fotografije na mobilnom uređaju i bez problema je mogla snimiti računalni ekran svojega susjeda. “On ne bi imao pojma”, rekla je. Zavirivanje preko ramena, odnosno potajno čitanje dokumenata ili ekrana prijenosnog računala nekog neznanca, itekako je rašireno. Prema istraživanju 400 poduzetnika koje je 2007. izvršila britanska podružnica tvrtke 3M, 80 posto osoba zaviruje suputnicima preko ramena. Richard Plansky, viši izvršni direktor za poslovnu obavještajnu službu i istraživanja u tvrtki Kroll u New Yorku savjetuje putnicima koje brine da će im netko pročitati tajne preko ramena da prije poslovnog puta krenu na “podatkovnu dijetu”. “Morate li doista ponijeti i prijenosno računalo, i iPhone, i USB prijenosnu memoriju?”, pita Plansky. Upozorava klijente koji putuju u Kinu ili Rusiju da bi odgovor trebao biti ne. Naime, stručnjaci za poslovnu sigurnost optužuju državne obavještajne operativce u obje te zemlje za pokušaj krađe poslovnih tajni od putnika u posjetu. Klijentima koji putuju u visokorizične zemlje savjetuje nošenje prijenosnih računala i mobitela iz kojih su prethodno uklonili sve ključne podatke.Ken Rygler je savjetnik u industriji mikroelektronike i kaže da ga više brinu znatiželjni pogledi suputnika negoli kineski obavještajni agenti. Tijekom letova izbjegava korištenje PowerPointa “jer je font prevelik”. Neki privatni istražitelji nadziru čekaonice zračnih luka u blizini sjedišta tvrtki da bi prikupili podatke od njihovih zaposlenika koji odlaze na poslovni put ili se vraćaju s njega. Plansky takve metode odbacuje kao neučinkovite, premda kaže da smatra konferencije i poslovne sajmove “naročito riskantnim” odredištima za putnike koji moraju zaštititi intelektualno vlasništvo. Stoga, prije no što uključite BlackBerry ili porazgovarate s kolegom, razmislite koliki je to teret za profesionalnog slušatelja koji sa sjedišta do vas možda pomno prati vaše brige.”Ne možete poništiti nešto što ste čuli”, kaže Cynthia Cheng Correia. “Možda možete odvratiti pogled, ali ne možete začepiti uši i ponašati se kao da ništa ne čujete.”