Reklama više nije reklama ako u njoj ne sudjeluješ
Povezani članci
Tri prijateljice bude se ujutro i otkrivaju da im nedostaje kave. Koja od njih će otići u kupovinu? Odluka je samo na vama!
Tako počinje interaktivna reklama za ShoeBeDo objavljena nedavno na YouTubeu, za koju njeni kreatori tvrde da je prva takve vrste u Hrvatskoj. Naime, video pod nazivom “Jutro poslije” pruža više opcija u kojem smjeru će krenuti priča, odnosno gledatelj jednim klikom odlučuje što će se dalje dogoditi. Interaktivni video rezultat je suradnje Mrxchela studija i agencije Gingernet. “Zapazili smo izvrsne interaktivne reklame i jako dobar odaziv na njih u svijetu te smo vrlo brzo shvatili da ništa slično još nije rađeno u domaćoj produkciji. Kada smo primijetili taj prostor nije nam dugo trebalo da odlučimo to ponuditi ShoeBeDou jer su se oni već pokazali kao klijent koji je spreman za izazove, a i Mrxchela studio nam je jednostavno odmah pao na pamet s obzirom da smo znali smjer u kojem smo željeli ići”, kazao je za Poslovni.hr direktor Gingerneta Nikola Vrdoljak, koji ističe i kako su reakcije na reklamu izvrsne. “Prošlo je tek 15-ak dana od puštanja videa, a već ima skoro 10.000 pregleda te su odaziv i reakcije preko društvenih mreža izvrsne, video se doista viralno proširio”, dodaje.
Na pitanje smatra li da bi ovakav način oglašavanja mogao uskoro postati trend kod nas, Vrdoljak odgovora: “U svim oblicima online oglašavanja sve se više koristi video pa tako ne iznenađuje da se pojavio i u ovom obliku. U skladu s tim siguran sam da je ovo godina videa. Bitno je i da više nije važno da li je produkcija skupa već je bitno da se video brzo i jednostavno napravi i izađe van. Godinama je muzička industrija smišljala kako da dođe do što kvalitetnijeg zvuka, a nakon svega danas svi klinci slušaju muziku preko Youtubea.”
Kako je sve krenulo opisuju nam i iz Mrxchela studija. “Video ‘Jutro poslije’ radili smo u suradnji sa agencijom Gingernet. Na sastanku su nam spomenuli kako bi dobro bilo napraviti interaktivni video pomoću kojeg ćemo indirektno promovirati novu kolekciju obuće na zabavan način i tako je sve krenulo”, kaže Ivana Mrčela, suvlasnica Mrxchela studija, koja ističe kako oni potpisuju i scenarij za video. “Što se glumaca tiče krenuli smo od naših prijateljica. Neke cure su nam odmah pale na pamet – da li zbog svog stila ili nekih aktivnosti koje ih zanimaju….i tako smo odabrali Andreu Kučiš i Vanju Veselić. U toku snimanja uključili smo i Marija Vijačkića. U jednoj od glavnih uloga se pojavljujem i ja. Ekipa je bila odlična pa je snimanje teklo opušteno i zabavno”, dodaje Mrčela.
Iz Mrxchela studija ističu kako je ovdje riječ o prvom videu takve vrste kod nas. “Ovo je uistinu prvi hrvatski interaktivni Youtube video. Znamo još da u Hrvatskoj postoji interaktivna web stranica. Zapadnjaci ovakav oblik promocije koriste već nekoliko posljednjih godina i drago nam je da smo baš mi ti koji su prvi u Hrvatskoj krenuli ovim putem, pa vjerujem da će interaktivnih reklama biti sve više i više od strane drugih”, kaže Ivana Mrčela te dodaje kako ovakav tip projekta u budućnosti, ili neki sličan originalni svakako planiraju ponovno realizirati.
Interaktivne reklame u svijetu su već standardna praksa, a jedan od najpoznatijih primjera je svakako “A hunter shoots a bear”, reklamni video za brend korektora Tipp-Ex. Podsjetimo, glavni likovi u tom duhovitom uratku su lovac i medvjed, a korisnik može upisivanjem riječi u za to predviđen prostor odrediti što će lovac napraviti medvjedu. Navedeni video u manje od dvije godine ima više od 19 milijuna gledanja na YouTubeu.
Popriličnu pozornost privukao je i interaktivni video za pivski brend Desperados, u kojem korisnik mora “razbiti zid” da bi došao na party.
“Ovakav način oglašavanja prisutan je dugo, od početaka online oglašavanja. Kampanje o kojima pričamo su dobri primjeri gdje je kreativa stvarno prilagođena interaktivnom karakteru online medija i razumijevanju tehnologije”, komentirao nam je Domagoj Davidović, operativni direktor agencije Proximity Zagreb.
Davidović podsjeća i kako je jedna od prvih interaktivnih kampanja bila “Subservient chicken”, agencije Crispin Porter + Bogusky, za Burger King. Osim korištenja rich video formata, poznata je po tome što je pozivala korisnike da naredbama usmjeravaju aktivnosti divovskog pileta, kampanja je bila namijenjena promociji chicken burgera. Stranica je još aktivna i može se isprobati ovdje.
“Od popularnijih interaktivnih kampanja, svakako treba izdvojiti Old Spice integriranu kampanju. Dio kampanje se odvijao i na Twitteru gdje su se za odabrane komentare korisnika snimali posebni video spotovi kao odgovori na komentare i promovirali na Youtubeu. Osim inovativne integracije medija, valja istaknuti i impresivne produkcijske uvjete gdje su se odgovori (njih preko 200) snimali u kratkom vremenu – od osmišljavanja kreative i snimanja do finalne personalizirane objave nije prošlo više od 30 minuta”, kaže Davidović.
Zanimalo nas je i koliko su zapravo te reklame uspješne. “Ovakve kampanje su vrlo uspješne u podizanju brand awarenessa, a i imaju dodatni efekt WOM (word of mouth) gdje ljudi pričaju o njima. No protivno uvriježnom mišljenju, ovakve kampanje nisu ‘jeftine’ samo zato jer su online. Dapače, za takvu uspješnu kampanju potrebno je puno truda, dobra strategija i vrlo visoka i zahtjevna produkcija te naravno – medijska podrška tj zakup medija”, pojašnjava Domagoj Davidović za Poslovni.hr.
A što je sa Hrvatskom, nazire li se neki trend? “Želja za ovakvim kampanjama u Hrvatskoj postoji, ali nažalost, mislim da još ne postoji i shvaćanje što je potrebno uložiti u takav jedan projekt. Stoga mislim da ih još neko vrijeme nećemo viđati u domaćem online oglasnom prostoru. Bar ne s učinkom o kakvom pričamo u ranije navedenim primjerima”, zaključuje Davidović.