Gušenje slobode medija zatomilo demokratski sjaj
Povezani članci
- Češka je Holodomor proglasila genocidom nad ukrajinskim narodom
- Ministarka unutrašnje bezbednosti SAD-a otišla sa funkcije
- Turska: U Ankari smijenjeno 350 policijskih službenika
- Obama zahvalio Morsiju na zaštiti američkih diplomata
- Vreme za univerzalni osnovni dohodak?
- Makronova ideja o Zapadnom Balkanu izvan EU
Nedim Sener, koji je pisao o uroti protiv vlade, pritvoren je nakon pojavljivanja na sudu u ožujku
Prije godinu dana novinar Nedim Sener istraživao je nepoznatu terorističku mrežu, za koju tužiteljstvo smatra da je planirala svrgnuti tursku vladu. Danas je Sener optužen za sudjelovanje u terorističkim djelatnostima, a njegov boravak u pritvoru udruge za zaštitu ljudskih prava nazivaju političkom čistkom kritičara vladajuće stranke.
Sener, koji je gotovo 20 godina razotkrivao vladinu korupciju, jedan je od 13 osumnjičenih koji su se ovog mjeseca pojaviti pred sudom u veličanstvenoj Palači pravde u Istanbulu. Sudit će im se za razne optužbe vezane za suučesništvo u terorističkim djelatnostima. Među drugim osumnjičenicima jesu i urednici jedne svjetovne internetske stranice koja kritizira rad vlade te novinar Ahmet Sik. Sik je napisao da se islamski pokret povezan s Fethullahom Gulenom, povučenim vjerskim vođom koji živi u Pennsylvaniji, ubacio među redove turskih sigurnosnih snaga. U trenutku kad Washington i Europa hvale Tursku kao primjer muslimanske demokracije u arapskom svijetu, turski borci za ljudska prava upućuju na nove znakove da vlada premijera Recepa Tayyipa Erdogana guši slobodu tiska. Kritičari upućuju na mješavinu zastrašivanja, uhićenja i financijskih malverzacija, uključujući prodaju vodećeg dnevnog lista i televizijske postaje 2008. godine tvrtki koja je povezana s premijerovim zetom. Uhićenja će naštetiti Erdoganovu imidžu, a uživa ugled moćnog vođe na Bliskom istoku, koji se može usprotiviti Izraelu i Zapadu. Prema navodima Turske udruge novinara, u zatvoru se trenutno nalazi 97 novinara, a ta je brojka, ističu grupe za zaštitu ljudskih prava, veća od broja zatočenih novinara u Kini. Vlada tu brojku poriče i ističe da su, osim četiri slučaja, uhićenja utemeljena na drugim aktivnostima, a ne na izvještavanju. Turski ministar pravosuđa Sadullah Ergin kaže da će novi plan za povećanjem slobode izražavanja ove godine izmijeniti stavove javnosti. Na sudu je ogorčeni Sener, koji danas izgleda blijedo i ispijeno, okrivio policijske dužnosnike koje je pratio da su mu namjestili. “Jedanaest mjeseci nemam priliku izreći ni riječi u svoju obranu”, rekao je u razgovoru s prijateljima tijekom kratke stanke. “Žrtva sam operacije osvete – ništa više.”
Europski sud za ljudska prava 2011. godine primio je gotovo 9000 pritužbi protiv Turske zbog kršenja slobode tiska i slobode izražavanja, a 2009. godine radilo se o 6500 pritužbi. U ožujku je turski književnik i Nobelovac Orhan Pamuk kažnjen novčanom kaznom od 3670 dolara zbog toga što je za jedan švicarski list izjavio da “smo ubili 30.000 Kurda i milijun Armenaca”. Borci za ljudska prava boje se da će zbog porasta utjecaja u regiji nakon Arapskog proljeća SAD i Europa zažmiriti na autoritarnu vlast koja se ondje polako razvija. “Turska je demokracija dobar uzor kad se usporedi s Egiptom, Libijom ili Sirijom”, smatra Hakan Altinay, viši suradnik neprofitne organizacije Brookings Institution. “No cijela će regija patiti ako se Turskoj dopusti da zanemari vrijednosti liberalne demokracije.” U ožujku je policija zaplijenila neobjavljen rukopis Sikove knjige o pokretu Gulen nazvan “Imamova vojska”. Međutim, knjiga je ipak objavljena na internetu, koji je postao glavno oružje protiv cenzure u Turskoj. Država je, prema podacima stranice engelliweb.com, koja prati zabranjene stranice, blokirala više od 15.000 internetskih stranica. Do prošle jeseni YouTube je bio zabranjen više od dvije godine jer se ondje nalaze videozapisi u kojima se vrijeđa osnivač moderne Turske Mustafa Kemal Ataturk. Među najočitije primjere kršenja slobode medija, prema riječima boraca za ljudska prava, jest uhićenje četrdesetpetogodišnjeg Nedima Senera, novinara rođenoj u Njemačkoj. Sener je 2010. godine dobio nagradu Heroj slobode svjetskog tiska, koju dodjeljuje Međunarodni novinarski institut, zbog reportaže o ubojstvu Hranta Dinka, istaknutog novinara turskoarmenskih korijena, koji je ubijen u Istanbulu 2007. Sener kaže da misli da je završio u zatvoru jer se usudio napisati knjigu u kojoj kritizira nemar države Turske oko mogućeg sprečavanja Dinkova ubojstva. Njegov tim odvjetnika kaže da slučaj počiva na sumnjivim dokazima. “Nedim Sener optužen je na temelju glasina i bajki”, kaže njegov odvjetnik Yucel Dosemeci. “Okomili su se na njega da stvore kulturu straha.”
The New York Times