Pariški Salon čokolade po 17 put
Povezani članci
Sedamnaesti Salon Čokolade, upravo završen na izložbenom prostoru smještenom na poznatim Versailleskim vratima 15-og pariškog okruga, ove godine je bio posvećen francuskom kulinarstvu, posebno čokladnim bonbonima.
Kako je obrtništvo čokolade povezano, pariška čokoladna svečanost promovira međunarodnu suradnju i međugeneracijsku raznolikost, otvaranjem platformi priznanja ali i medializacije. Posjetitelji su stekli znanja ne samo o priređivanju poslastica, nego i postanku kakaoa, najvažnije materije za spravljanje čokolade, zahvaljujući latinsko-američkim stručnjacima.
Sa 400 učesnika i 200 slastičara iz cijelog svijeta, pozvano je i 160 najpoznatijih izlagača planete, koji su bili smješteni na 12 000 m², interaktivne izložbe. Salon čokolade 2011. godine je ostvario kulturno iskustvo, festivalsko i razumljivo gastronomsko, jedinstveno za sve posjetitelje, njih pola milujuna, što su od jutra do maraka oprobavali specijalitete, sa četri strane svijeta.
Posebno što je francusko obrtništvo čokolade i kolača, vrhunska disciplina gastronomske umjetnosti. Specijaliteti kao “Redovnica”, “Čokoladni odsjaj”, “Opera”, “Krempita”, “Baba od ruma” ili poslastica “Mont Blanc” su uvrštene u bezvremensku ljestvicu slastičarskog obrtništva, što osigurava jedistveni renome davnašnje i dugogodisnje tradicije francuskog gurmanstva, u cijelom svijetu.
Sudeći po riječima Francka Lacroix, urednika poznatog “Lista Slastičara”, francusko slatko kulinarstvo je oduvijek aktivno i blisko svakodnevnici, danas je nošeno posebnom generacijom što sasvim poznaje sve suvremene tehnike spravljanja kolača i poslastica. Mitski šefovi-slastičari kao Pierre Hermé, Gilles Marchal, Arnaud Larher, Christopher Felder ili Christophe Michalak, slijeđeni Christophom Adamom pa Yanom Brysoma, te njihovima “Slatkim clubom”, predhodnica su uspona mladih, školovanih i umiješnih šfova, nove generacije.
Ona unosi novinu: veliku brojnost žena-specijalistica koje osim nadarenosti posjeduju žensku osjećajnost i čulnost, dragovoljno stavljenu u službu gastronomske umjetnosti. Među njima su Christelle Brua, Elsa Marie ili Alice Barday iz kuće “Popelini”, pozante po izradi kupusa sa kremom.
Ne treba zaboraviti ni izumiteljicu čuvenih kolača, nazvanih “Scoop me a cookie”, Lauru Petit. Značajno je da se novi slastičari lakše odvajaju od poznatih i priznatih kuća i proizvđača, stavljajući osobno umijeće u prvi plan, osnivanjem prodavaonica- krinova, čiji se međunarodni uspijeh više ne može zaustaviti niti zanemariti.
Rađenje Visokog slastičarstva
Poput visoke mode, umjetnost kolača i slastica, stavlja svoje kolekcije, pred oči svijeta.
Pierre Hermé je prvi započeo jako slijeđeni i uvaženi koncept “kolekcija” koji ovih dana ističe smotre kolača za “jesen-zimu”. Pokazuju se slastice nalik na čizme, torbice ili kape, često udružene sa drugim zanimanjima što pridonose razvitku ovakvih kreacija.
Hermé i njegov brand “Trešnja na kolaču”, udružili su se sa modnim kreatorom marke “Yann Pennor’s”.
U mitskoj, pariškoj “Kavani Mira”/Café de la Paix/, šefovi Christophe Raoux i Dominique Costa su od 2005. godine udruženi sa poznatim imenima svjetskog fashiona: Paco Rabanne, Thierry Mugler, Gaspard Yurkievich ili Franck Sorbier. Zajedno ostvaruju slastice u ograničenom izdanju, nadahnute visokom modom.
Ovomjesečni Salon je ugostio “strasnog dečka brazilske mode”, Alexandra Hercovitcha i njegovg “French Brigadeira”, koji je spoj brazilskiog gurmanstva- čokoladog bombona i francuske čokoladne kreme.
I ove godine publika je vidjela vrhunska ostvarenja božićnih poslastica. Kolač koji je ostvario šef čuvenog hotela “Crillon”, smještenog na pariškom Trgu Sloge /Place de la Concorde/, sastoji se od lješnikove kreme napravljene kao najfinija čipka i nazvane “Ručna izrada”, oduševio je posjetitelje Salona. Vidjeli smo i specijalitete za Dan Majki, događaj koji je uveo svečanost “Fashion Mama”, ili već slavnu poslasticu što je dobila naziv “Chocobag” jer je ostvarena za Dan zaljubljenih, Sveti Valentin.
Istaknut je sezonski trend: burleska, gurmanstvo i barok ali i udruženje sa Međunarodnim Festivalom Mladih Modnih Kreatora, koji se svake godine održava u Dinardu. Zahvaljujući podršci slavnih imena planetarnog fashiona, iz anonimnosti izađe desetak novih stilista.
Ovogodišnju, dugo očekivanu modnu smotru, kumovala je poznata stilistica Chantal Thomass. Predivni dogadjaj u burlesno-baroknom ugođaju je neviđen spektakl i iznenađenje što miješa inventivnost, čokoladna dostignuća i suvremene modne trendove. Nije izostao ni “Cacao Show”, sa umjetnicima iz cijelog svijeta.