Uoči Prajd nedelje, desničari u Beogradu organizovali anti-LGBT protest
Izdvajamo
- Prema istraživanjima međunarodnih organizacija, procenat poštovanja LGBT+ prava i sloboda u Srbiji je svega 37 odsto u 2022. godini.
Povezani članci
Foto: Arhiv
Nekoliko desetina demonstranata u Beogradu 3. septembra, na poziv desničarskih organizacija, protestovalo je protiv LGBT+ zajednice.
Protest “za odbranu porodičnih i tradicionalnih vrednosti” održan je uoči Prajd nedelje, koju LGBT+ zajednica organizuje od 4. do 10. septembra. Parada ponosa zakazana je za 9. septembar.
Demonstranti su prošetali do Vlade Srbije pod parolom “neću gej paradu u Beogradu”. Od vlasti traže “zabranu promocije LGBT u Srbiji”.
Protest su organizovala udruženja koja zastupaju desničarske stavove – pored ostalih, pokret “Svetosavlje” i “Udruženje lekara i roditelja za nauku i etiku”.
Sebe opisuju kao “rodoljubiva udruženja, okupljena oko tradicionalnih, porodičnih vrednosti”.
U Srbiji poštovanje LGBT prava i sloboda u padu
Prema istraživanjima međunarodnih organizacija, procenat poštovanja LGBT+ prava i sloboda u Srbiji je svega 37 odsto u 2022. godini.
LGBT+ prava i slobode narušena su delovanjem desničarskih partija i organizacija, kao i protivljenjem verskih organizacija.
Organizacija “Da se zna”, koja dokumentuje nasilje i diskriminaciju motivisane homofobijom i transfobijom, evidentirala je 89 incidenata motivisanih mržnjom prema LGBT+ osobama u prošloj godini.
Od tog broja je 29 slučajeva fizičkog nasilja, a samo je trećina prijavljena policiji.
Uoči Evroprajda 2022. godine – međunarodne manifestacije posvećene pravima LGBT+ zajednice, desničarske organizacije i Srpska pravoslavna crkva protestovali su protiv njegovog održavanja.
Manifestacija je, uprkos zvaničnoj zabrani policije, ipak održana u septembru 2022. godine, uz nekoliko incidenata.
Organizacija “Da se zna” je evidentirala osam fizičkih napada na učesnike Evroprajda.
SPC i desničari bili su i najglasniji u pozivima da se iz nastavnog programa u Srbiji povuku lekcije iz udžbenika biologije – o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu.
Ministarstvo prosvete je taj zahtev ispunilo u oktobru 2022. godine, odlukom da se “lekcije hitno isprave”.
Potez ministarstva naišao je na osudu domaćih i međunarodnih organizacija za ljudska prava, uz potpisivanje peticija da se lekcije vrate u nastavu.
Desnica sada ide korak dalje sa zahtevima – da se i iz drugih udžbenika, od istorije, preko sociologije, do psihologije – izbace lekcije koje “promovišu LGBT ideologiju.”
Da “LGBT ideologija” ne postoji, ukazala je u ranijoj izjavi za RSE Ana Petrović iz nevladinog udruženja “Da se zna”.
“Oni tom frazom hoće da nas dehumanizuju. To je glasna desničarska propaganda koja nam nanosi veliku štetu, a iza koje se ne krije nijedan realan argument. U realnosti mi i te kako postojimo, mi smo građani i građanke ove zemlje”, rekla je Petrović.
Prajd pod sloganom ‘Nismo ni blizu’
Beograd Prajd 2023. godine održava se pod sloganom “Nismo ni blizu”, uz naglasak organizatora da se LGBT+ zajednica u Srbiji suočava sa povećanim nasiljem i diskriminacijom.
Nedelja ponosa obuhvatiće niz kulturnih, umetničkih i edukativnih događaja, poput pozorišnog festivala, izložbi, panel diskusija, debata, žurki i razgovora sa zajednicom. Prajd marš je zakazan za 9. septembar.
“Nismo ni blizu, jer ni jedan zahtev Beograd Prajda i dalje nije ispunjen”, saopštili su organizatori.
Zahtevi Beograd Prajda nisu se promenili od 2017. godine.
Među njima su usvajanje Zakona o istopolnim zajednicama i Zakona o rodnom identitetu i pravima interseks osoba.
Traži se i brza i adekvatna reakcija državnih organa i javna osuda predstavnika vlasti na govor mržnje i zločine motivisane mržnjom prema LGBTI+ zajednici.