Od 1. septembra Balet Mostar Arabesque otvara vrata za nove polaznike
Povezani članci
- Počele pripreme za predstavu “Adam i Eva”
- FILOZOF KAO ISCELITELJ KULTURE (proleće 1873. godine)
- Prosvjed ispred deponije Uborak: Građani traže zaustavljanje dovoza smeća i zatvaranje deponije
- Bosanska ruka u bosanskom novčaniku
- Pjesnik Mostara
- Ivici Buljanu Prešernova nagrada, najveće slovensko priznanje
Foto: BMA
Već 17 godina u Mostaru postoji škola baleta Balet Mostar Arabesque (BMA), koja je svojim radom promijenila kulturnu i umjetničku scenu Mostara, te omogućila djeci da sem klasičnog baleta, uče moderni i karakterni ples. Kao i svake godine u isto vrijeme, od 1. septembra BMA otvara svoja vrata za nove polaznike u Mostaru i Širokom Brijegu i to: predškolski uzrast „Little ballerina“ i školski, od 7 godina pa nadalje.
Sve informacije u vezi sa tim moguće je naći na službenoj Facebook i Instagram stranici „Balet Mostar Arabesque“.
Direktorica BMA Arleta Ćehić, prof. baletske pedagogije i prof. likovnih umjetnosti, ne krije ponos govoreći o dosadašnjim uspjesima:
„Zaista je nevjerovatno da smo, ni u kakvim uvjetima, poklonili toliko toga ovom gradu: od otvaranja značajnih dječjih kulturnih manifestacija i festivala, preko otvaranja važnih regionalnih događaja, 12 konceptualnih koncerata, koji su odraz jednog modernog pogleda na svijet bajki, ispričanog baletnim jezikom od djece Mostara, pa sve do zlatnih medalja sa svjetskih natjecanja. Počev od zadnjeg IDTCI (International Dance Talent Competition Italy) 2023 gdje su od respektabilnog žirija osvojena fantastična tri treća mjesta u baletu (solo, trio i drupni ples), a 2022. je na istom natjecanju osvojena zlatna medalja za duo koreografiju i jedno treće mjesto u kategoriji Contemporary grupa, preko Finals Dance World Cup Telford Engleska 2021. (brončana medalja u kategoriji balet za djecu do 9 godina), te ostalih značajnih svjetskih natjecanja u Španjolskoj, Portugalu, Njemačkoj, Rumunjskoj itd.
Od nove školske godine očekujem nastavak ozbiljnog rada na edukaciji i promociji baleta i konačno shvatanje ljudi na vlasti, da je duhovna glad jednaka fizičkoj, te da na njoj počiva i opstaje civilizacija.“