Njemački plan za marihuanu mogući put za druge evropske zemlje
Povezani članci
- Snimak koji je zgrozio građane SAD-a: Policajac ubio nenaoružanog Afroamerikanca
- Holanđanima smetalo rušenje kuća zbog eksploatacije gasa, rat u Ukrajini sve mijenja
- Erdogan imenovao 10 novih ministara, protesti zbog korupcije u Istanbulu
- ISIL preuzeo odgovornost, izrazi sućuti i podrška sa Zapadnog Balkana
- Kako djeluju tablete Merck i Pfizer protiv COVID-19?
- Kijev pokrenuo vojnu operaciju na istoku zemlje
foto: reuters
Uprkos protivljenjima opozicije i pojedinih strukovnih udruženja, njemačka vlada usvojila je u srijedu, 16. avgusta, sporni nacrt zakona o legalizaciji rekreativne upotrebe i uzgoja marihuane.
Nacrt zakona je usvojen u nadi da će se tako obuzdati crno tržište i zaštititi potrošači. Mjere bi mogle uticati i na drugim evropske zemlje koje za sada imaju različite pristupe po pitanju legalizacije kanabisa, pišu svjetski mediji.
Jedan od najliberalnijih u Evropi
Prijedlog, koji tek treba da prođe njemački parlament, bio bi jedan od najliberalnijih zakona o kanabisu u Evropi koji bi mogao dati dodatni zamah sličnom svjetskom trendu, napisao je Rojters (Reuters).
Usvajanje zakona bi omogućilo odraslim osobama da posjeduju do 25 grama droge, uzgajaju najviše tri biljke ili kupuju travu kao članovi neprofitnih klubova kanabisa.
Vlada lijevog centra kancelara Olafa Šolca (Scholz) se nada da će zakon obuzdati crno tržište, zaštititi potrošače od kontaminirane marihuane i smanjiti kriminal povezan s drogom.
Prema podacima Ministarstva zdravlja, broj odraslih u Njemačkoj u dobi između 18 i 25 godina koji su barem jednom konzumirali kanabis skoro se udvostručio u 2021. u odnosu na prethodnu deceniju na 25 posto.
Mnoge zemlje u Evropi već su legalizovale kanabis u ograničene medicinske svrhe, uključujući Njemačku od 2017.
Druge su, dodaje Rojters, dekriminalizovale njegovu opštu upotrebu, dok je Malta postala prva evropska zemlja koja je dozvolila ograničen uzgoj i posjedovanje kanabisa za ličnu upotrebu krajem 2021.
‘Koncept kontrolisane legalizacije’
Odobrenje iz kabineta vlade trostranačke koalicije bio je ključni korak ka tome da Njemačka postane prva velika evropska zemlja koja je legalizovala marihuanu, ističe Njujork tajms (The New York Times).
“Ovo je važan zakon koji će predstavljati dugoročnu promjenu politike”, rekao je Karl Lauterbah (Lauterbach), njemački ministar zdravlja, na konferenciji za novinare u srijedu (16. avgusta), dodajući da zakon predstavlja “koncept kontrolisane legalizacije”.
Ipak, naglasio je list, mjera je slabija od one koju je prvobitno predložila vlada kancelara Šolca.
Socijalno liberalna koalicija objavila je svoju namjeru da legalizuje marihuanu kada je došla na vlast 2021. brzo pronašavši konsenzus o pitanju kojem se godinama protivila vlada kancelarke Angele Merkel.
Međutim, implementacija se pokazala teškom, ukazuje Njujork tajms, dodajući da bi verzija plana koju je prošle godine predstavio Lauterbah omogućila distribuciju marihuane kroz komercijalne prodavnice. Ta ideja je odbačena nakon što je naišla na otpor Evropske komisije.
Umjesto toga, nacrt zakona odobren u srijedu dozvoljava distribuciju kroz stvaranje licenciranih privatnih udruženja uzgajivača s najviše 500 članova. Članovima bi bilo dozvoljeno da kupe do 25 grama svakog dana, ali uz ograničenje od 50 grama u mjesecu.
Njemačka vlada također planira pokrenuti niz regionalnih pilot programa koji bi omogućili prodaju kanabisa kroz mali broj licenciranih specijaliziranih trgovina, u pokušaju da prikupi više informacija o efektima omogućavanja pojedincima da kupuju marihuanu komercijalno.
Ta mjera je odgovor na nelagodu Evropske komisije zbog ranijeg prijedloga njemačke vlade da se dozvoli prodaja kanabisa u trgovinama, napisao je Njujork tajms, ističući da su slični pilot programi pokrenuti u Holandiji i Švicarskoj.
Oštre reakcije
Trenutni prijedlog njemačke vlade naišao je na snažno protivljenje konzervativnih političara, ljekara i službenika za provođenje zakona u zemlji, ukazuje agencija Frans pres (Agence France-Presse).
Regionalni ministar zdravlja Bavarske Klaus Holeček (Holetschek) iz opozicione stranke desnog centra CDU nazvao je planove “neodgovornim”, naglasivši kako su primjeri iz inostranstva pokazali da liberalizacija malo doprinosi suzbijanju crnog tržišta.
Strukovno udruženje pedijatara u Njemačkoj objavilo je zajedničko saopštenje s drugim udruženjima za zdravstvenu zaštitu mladih “odlučno” osuđujući planove, rekavši da bi oni mogli podstaći konzumaciju kanabisa među mladima.
Sindikati policije i sudije također su kritikovali zakon kao previše birokratski, izražavajući zabrinutost da će to dodatno opteretiti pravosudni sistem umjesto da ga rastereti.
Lauterbah je rekao da pozdravlja “kontroverzne rasprave” koje su izazvali vladini planovi, ali je rekao da kritičari ne iznose nikakva rješenja. Naglasio je također da će dekriminalizacija droge uz nametanje brojnih ograničenja i navođenje opasnosti od upotrebe kanabisa “uspjeti”.
Vladina kampanja za javno zdravstvo posebno će naglasiti štetan uticaj redovne upotrebe kanabisa na mozak osoba mlađih od 25 godina koji se još uvijek razvija, dodao je Lauterbah, što je tema za koju je rekao da je još uvijek “tabu” među roditeljima i u školama.
Ako zakon prođe, dodaje AFP, vlada će nakon četiri godine razmotriti društveni uticaj novog zakona.
Različiti pristupi evropskih zemalja
Ni neki zagovornici legalizacije nisu zadovoljni prijedlogoma zakona, za koji se za koji se vlada nada da će stupiti na snagu krajem ove godine, ističe Asošiejtid pres (The Associated Press).
“Ono što dobijamo od ministra zdravlja je prekomjerna regulacija, kontinuirana stigmatizacija korisnika kanabisa i previše strogi regulatorni korzet, koji jednostavno onemogućava mnogim (klubovima kanabisa) da rade”, rekao je Oliver Vak Jurgensen (Waack-Jürgensen) koji vodi berlinski klub kanabisa i u odboru je nacionalnog saveza koji predstavlja takve klubove.
Njemački ministar zdravlja je odbacio prigovore, rekavši da bi “odobravanje uz mnogo više liberalizacije, kao na primjer u Holandiji ili nekim američkim državama, dovelo do širenja potrošnje” i da oni koji se protive bilo kakvoj legalizaciji “nemaju odgovor” na sve veću potrošnju i kriminal, te na rastuće crno tržište.
Pristupi drugdje u Evropi se razlikuju, ukazuje Asošijetid pres, ističući da Holandija kombinuje dekriminalizaciju s malo tržišne regulacije.
Holandske vlasti tolerišu prodaju i potrošnju malih količina te supstance u takozvanim ‘coffee shopovima’, ali proizvodnja i prodaja velikih količina, neophodnih za snabdijevanje coffee shopova, ostaje nezakonita.
Holandska vlada je u međuvremenu pokrenula eksperiment za koji kaže da ima za cilj “utvrđivanje da li i kako se kontrolisani kanabis može legalno isporučivati coffee shopovima i kakvi bi to bili efekti”.
U Švicarskoj su vlasti prošle godine otvorile put za pilot projekat koji, naglašava AP, omogućava nekoliko stotina ljudi u Bazelu da kupuju kanabis iz apoteka u rekreativne svrhe. Češka vlada radi na planu sličnom njemačkom kako bi se omogućila prodaja i rekreativna upotreba kanabisa, koji nije dovršen.
Glavni grad Danske, Kopenhagen, predložio je legalizaciju marihuane, ali ga je parlament odbio, dok Francuska ne planira liberalizaciju svojih strogih pravila o kanabisu.
Nove mjere njemačke vlade, prema ocjeni Fajnenšl tajmsa (The Financial Times) predstavljaju veliku promjenu u njemačkoj politici oko narkotika.
Ta politika bi, ističe londonski list, mogla imati dalekosežne posljedice po ostatak kontinenta dok mnoge evropske zemlje pomno prate eksperimente s legalizacijom kanabisa u SAD i Kanadi.