Španjolski konzervativci osvojili najviše glasova, ali bez parlamentarne većine

RSE
Autor/ica 24.7.2023. u 08:57

Izdvajamo

  • Rezultati ankete agencije Ipsos pokazuju da ekonomija izaziva najveće interesiranje kod glasača i da je 31 posto njih to stavilo na vrh svoje liste. Potom slijedi nezaposlenost i zdravstvena zaštita, a na posljednjem mjestu među prioritetima su imigracije.

Povezani članci

Španjolski konzervativci osvojili najviše glasova, ali bez parlamentarne većine

Foto: Jorge Guerrero/AFP via Getty Images

Španjolski konzervativni Narodni pokret ima prednost na nacionalnim izborima u zemlji u nedjelju, ali bez većine potrebne za rušenje koalicijske vlade socijalističkog premijera Pedra Sáncheza.

Nakon svih prebrojanih glasova, Narodni pokret (PP), stranka desnog centra, je osvojio 136 mjesta, a socijalisti 122 mjesta.

Ekstremno desničarski Vox imao je 33 mjesta, još uvijek treća najveća snaga u parlamentu iako 19 ispod svog rezultata iz 2019., a njihova hipotetska koalicija s PP-om nije uspjela postići apsolutnu većinu od 176 mjesta.

Sánchezova Španjolska socijalistička radnička stranka osvojila je 122 mjesta, dva mjesta više nego je imala u odlazećem zakonodavnom tijelu.

Iako se socijalisti vjerovatno mogu pozvati na predviđeno 31 mjesto ljevičarskog saveza Sumar i nekoliko manjih stranaka da okupe više od zbroja španjolskih desničarskih stranaka, postoji stvarna mogućnost da nijedna strana neće moći osigurati većinu, javlja AP.

Predizborne ankete predviđale su veću pobjedu PP-a i mogućnost koaliranja s krajnje desnom strankom Vox.

Tijesni rezultati vjerovatno će proizvesti sedmice političkog nadmetanja. O sljedećem premijeru moglo bi se glasati tek nakon što se izaberu novi zastupnici.

Glasači su birali 350 članova donjeg doma parlamenta i 208 članova senata.

Čelnik španjolske konzervativne Narodne stranke, Alberto Nunez Feijoo, rekao je da je njegova stranka pobijedila na nedjeljnim parlamentarnim izborima nekoliko minuta nakon što je socijalistički premijer Pedro Sanchez proglasio pobjedu ljevice, jer su rezultati ukazivali na nestalan parlament.

“Moja dužnost je otvoriti dijalog kako bih pokušao vladati”, rekao je Feijoo.

Španjolski premijer Sanchez tvrdi da je ljevica pobijedila na izborima

Španjolski socijalistički premijer Pedro Sanchez proglasio je pobjedu ljevice na nedjeljnim parlamentarnim izborima, usprkos rezultatu, s gotovo 99 posto prebrojanih glasova, koji su pokazali da je konzervativna Narodna stranka osvojila najviše mjesta.

“Blok koji gleda unatrag, koji je predlagao potpuno ukidanje svega što smo postigli u posljednje četiri godine, nije uspio”, rekao je ushićeni Sanchez pristašama.

Iako su Sánchezovi socijalisti završili na drugom mjestu, oni i njihove savezničke stranke slavili su ishod kao pobjedu jer su njihove udružene snage osvojile nešto više mjesta od PP-a i krajnje desnice. Blok koji bi vjerovatno mogao podržati Sáncheza imao je ukupno 172 mjesta; dok desni blok može imati 170.

Mogući politički zastoji

“Bila je to pirova pobjeda za Narodnu stranku, koja nije u stanju formirati vladu”, rekla je politička analitičarka Verónica Fumanal AP-u, dodajući da će konzervativci sada morati posegnuti za krajnjom desnicom, a čak ni tada to neće biti dovoljno.

“Vidim scenarij slijepe ulice u parlamentu”, rekla je.

Izbori koji su bili napetiji nego što se očekivalo vjerovatno će proizvesti sedmice političkog nadmetanja i neizvjesnosti oko budućeg vodstva zemlje. O sljedećem premijeru moglo bi se glasati tek nakon što se zastupnici postave u novi Kongres zastupnika.

Ali šanse da Sánchez dobije potporu 176 zastupnika – apsolutne većine u parlamentu sa sjedištem u Madridu – potrebne za formiranje vlade također nisu velike.

Podijeljeni rezultati učinili su tvrdokornu katalonsku separatističku stranku Junts (Zajedno) Sánchezovim potencijalnim ključnim igračem. Ako Junts zatraži referendum o neovisnosti sjeveroistočne Katalonije, to bi vjerovatno bila preskupa cijena za Sáncheza.

“Nećemo postaviti Pedra Sáncheza za premijera u zamjenu za ništa”, rekla je Míriam Nogueras iz Juntsa nakon što su rezultati doveli do toga da njezina stranka drži ključeve vlasti.

Feijóo je kampanju PP-a usredotočio ne na ono što bi on radio kao premijer, već na napad na ono što je radio Sánchez. Strategija nije uspjela. Čini se da su socijalisti i druge ljevičarske stranke motivirale svoje birače izazivanjem straha da će antifeministički, ultranacionalistički Vox biti na vlasti kao mlađi član moguće koalicije s PP-om.

Vlada PP-Voxa značila bi da se još jedna članica EU čvrsto pomaknula udesno, trend koji je nedavno viđen u Švedskoj, Finskoj i Italiji. Zemlje poput Njemačke i Francuske zabrinute su što bi takva promjena značila za imigracijsku i klimatsku politiku EU.

Izbori dok Španjolska predsjedava EU

Premijer Pedro Sánchez sazvao je prijevremene izbore nakon što su njegova Španjolska socijalistička radnička stranka i njen krajnje lijevi partner, Unidas Podemos, pretrpjeli teške poraze na lokalnim i regionalnim izborima u maju. Sánchez je premijer od 2018.

Biračka mjesta za 37 miliona birača zatvorena su u 20 sati.

Izbori se održavaju u trenutku kada Španjolska predsjedava EU. Sánchez se nadao da će šestomjesečni rok iskoristiti da pokaže napredak koji je njegova vlada postigla. Poraz Sáncheza na izborima mogao bi dovesti do toga da PP preuzme uzde predsjedanja EU.

Sánchez je bio jedan od prvih koji je glasovao, glasajući na biračkom mjestu u Madridu. Komentirajući kasnije veliki broj stranih medija koji su pratili izbore, rekao je: “To znači da će ono što se danas događa biti vrlo važno ne samo za nas nego i za Europu i mislim da bi nas to također trebalo potaknuti na razmišljanje.”

“Ne želim reći jesam li optimista ili ne. Imam dobre vibracije”, dodao je Sánchez.

“Mnogo toga je u opasnosti”

Socijalisti i novi pokret pod nazivom Sumar koji okuplja 15 malih ljevičarskih stranaka prvi se put nadaju da će ostvariti pobjedu. Sumar predvodi druga zamjenica premijera Yolanda Díaz, jedina žena među prva četiri kandidata.

Díaz je pozvala sve da glasaju, podsjetivši da sloboda glasanja nije uvijek postojala u Španjolskoj.

“Mnogo toga je u opasnosti”, rekla je Diáz nakon glasovanja. “Za ljude moje generacije ovo su najvažniji izbori.”

Na kocki je “probuditi se sutra s više prava, više demokracije i više slobode”.

Izbori su održani u jeku ljeta, a milioni birača vjerovatno će otići na odmor sa svojih redovnih biračkih mjesta. No zahtjevi za glasanje poštom su porasli, a dužnosnici su procijenili da je izlaznost na izborima iznosila 70 posto od onih koji su se prijavili da glasaju poštom.

Sánchezova vlada vodila je Španjolsku kroz pandemiju COVID-19 i nosila se s gospodarskim padom izazvanim inflacijom koji se pogoršao ruskom invazijom na Ukrajinu.

Ali njegova ovisnost o rubnim strankama kako bi održao svoju manjinsku koaliciju, uključujući separatističke snage iz Katalonije i Baskije, te njegovo donošenje niza liberalnih zakona mogli bi ga stajati pozicije, piše AP.

Desničarske stranke ne vole sve u vezi sa Sánchezom, govoreći da je izdao i uništio Španjolsku. Obećaju da će poništiti desetke njegovih zakona, od kojih su mnogi donijeli korist milionima građana i hiljadama kompanija.

Rezultati ankete agencije Ipsos pokazuju da ekonomija izaziva najveće interesiranje kod glasača i da je 31 posto njih to stavilo na vrh svoje liste. Potom slijedi nezaposlenost i zdravstvena zaštita, a na posljednjem mjestu među prioritetima su imigracije.

I oči Evrope usmjerene su prema Španiji u kojoj bi naveliko očekivana pobjeda desnice na izborima mogla dodatno učvrstiti dominaciju konzervativnih stranaka u EU.

RSE

RSE
Autor/ica 24.7.2023. u 08:57