Visoke temperature mogu biti opasne za mačke, doznajte kako ih zaštititi
Izdvajamo
- Ako mačka voli blago rashlađivanje hladnim oblozima, to može postati dio njezinih ljetnih rituala. Mačku se nipošto ne smije polijevati vodom. Većina mačaka ne voli vodu i to im uzrokuje stres. Ako je mačka slaba ili zadihana, mijauče, povraća ili ima proljev, hitno je treba odvesti veterinaru. Sve to mogu biti znakovi toplinskog udara ili sunčanice, zaključuju.
Povezani članci
- Šest znakova koji pokazuju da je vaš pas razmažen
- Spašavanje psa na Snježniku
- Pomozite napuštenim životinjama u hladnim danima
- Populacija tigrova u Indiji povećala se za više od 30 posto
- NE NASIJEDAJTE NA JEFTINE POLITIČKE PODVALE I ZAMJENE TEZA ODBIJTE SRAMAN PRIJEDLOG IZMJENA I DOPUNA ZAKONA O ZAŠTITI I DOBROBITI ŽIVOTINJA
- Evo najboljeg odgovora zašto su kućni ljubimci dobri za vaše zdravlje!
Foto: Arhiv/šg
Visoke su temperature u našem podneblju neugodne ljudima i životinjama, a nagli rast temperature može ugroziti ne samo njihovo zdravlje nego i živote. Zbog toga tijekom ljetnih mjeseci ljudi trebaju dodatnu pozornost posvetiti brizi za kućne ljubimce.
Budući da mnogi građani već znaju kako ovo razdoblje olakšati psima, Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba sada je dalo savjete vezane uz brigu za mačke, piše portal Index.hr.
Iz Dumovca poručuju da mačke trebaju biti u hladu i imati stalni pristup svježoj vodi. Tijekom izrazito toplih dana svaki se zatvoreni prostor naglo zagrijava, pa tako i stan. Ako mačka nema izlaz iz tako zagrijanog stana, u njemu može doživjeti toplinski udar. Zato je važno zamračiti stan, spustiti rolete i ostaviti otvorene, ali mrežom zaštićene prozore tijekom hladnijih dijelova dana ili noći.
Dodaju da mačke koje nemaju dlaku ili imaju jako svijetlu dlaku i kožu mogu izgorjeti na suncu pa se ne smiju izravno izlagati sunčevim zrakama.
Mačke koje imaju dlaku treba redovito četkati kako bi se odstranio njezin višak da dodatno ne zagrijava mačku.
Mačke treba poticati da piju što više vode
Mačkama u zdjelice treba nalijevati svježu vodu. Budući da je riječ o izbirljivim životinjicama, treba pronaći način kako ih poticati da piju što više vode. Iz Dumovca kažu da je najbolje otkriti koja je zdjelica mački najdraža. Mačke vole imati hranu i vodu daleko od posuda s pijeskom, ali i posude s vodom odvojene od onih s hranom, pa i to može biti razlog što manje piju vodu.
Posuda za vodu, poručuju, mački mora biti tolika da joj brkovi ne diraju njezine rubove. Ako mačka izlazi van, posude s vodom trebaju biti i u kući i izvan nje. Neke mačke vole kišnicu pa se ona može prikupljati vani u posudi. Mačkama koje vole tekuću vodu povremeno treba, kako bi se osvježile, puštati vodu iz slavine, kažu iz Dumovca.
Ako mačka voli blago rashlađivanje hladnim oblozima, to može postati dio njezinih ljetnih rituala. Mačku se nipošto ne smije polijevati vodom. Većina mačaka ne voli vodu i to im uzrokuje stres. Ako je mačka slaba ili zadihana, mijauče, povraća ili ima proljev, hitno je treba odvesti veterinaru. Sve to mogu biti znakovi toplinskog udara ili sunčanice, zaključuju.