Tabuti 30 žrtava srebreničkog genocida dovezeni u Potočare
Povezani članci
- Govor za planetu
- Ženski klub najavio osnivanje saborske skupine: „Pozivamo sve zastupnice u inicijativu za jačanje zaštite žrtava seksualnog nasilja“
- Dokle će nam Vlada Fadila Novalića guslati?
- Zemlje Balkana bilježe veliki broj novozaraženih
- Vatikanske ugovore potrebno je revidirati
- Weinbaum: Jasenovac je primjer zamagljivanja historije holokausta
foto: š.g
Kamion sa tabutima žrtava srebreničkog genocida stigao je u nedjelju poslijepodne u Potočare kod Srebrenice, gdje će biti sahranjene 11. jula.
Ove godine će biti ukopano 30 nekompletnih tijela srebreničkog genocida.
Pronađena su u nekoliko grobnica koje su pripadnici Vojske Republike Srpske više puta prekopavali i prebacivali tijela kako bi prikrili tragove zločina.
Prije Potočara, kamion sa posmrtnim ostacima se zaustavio u Srebrenici.
Kamion u kome se nalaze tabuti je 9. jula ujutro krenuo iz Visokog prema Potočarima, a nakratko se zaustavio i ispred zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine u centru Sarajeva.
U srebreničkom genocidu, nakon što je Vojska Republike Srpske zauzela taj gradić na istoku Bosne i Hercegovine, ubijeno je oko 8.000 muškaraca i dječaka iz Srebrenice i okoline. Za njih oko 1.000 se još uvijek traga.
Nakon dženaze 11. jula ove godine, u Memorijalnom centru Potočari biće ukopano 6.752 žrtava genocida.
Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.
Dolazak Marša mira planiran za 10. juli
U subotu je iz Nezuka kod Zvornika, na istoku Bosne i Hercegovine, krenuo Marš mira, uoči 28 godina od genocida u Srebrenici. U Maršu mira ove godine je više od 3.000 učesnika čiji je dolazak planiran za 10. juli.
Marš mira je događaj posvećen žrtvama genocida kojim im se odaje počast.
Nakon što je Vojska Republike Srpske zauzela Srebrenicu u julu 1995. godine, hiljade muškaraca su krenule kroz šumu, kako bi došli do teritorije Armije Bosne i Hercegovine. Procjenjuje se da ih je bilo između 12.000 i 15.000. Većina nije preživjela.
Istovremeno, oko 300 biciklista iz BiH je krenulo iz Bihaća u subotu ujutro prema Potočarima, kao znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici 1995. godine.
Oni bi u Potočare trebali stići 10. jula. Radi se o tradicionalnoj vožnji.
Povodom obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, u bh. entitetu Federacija BiH je Dan žalosti. Odluku da se ovaj dan proglasi Danom žalosti na cijeloj teritoriji BiH nije usvojilo Vijeće ministara BiH zbog protivljenja ministara iz RS.
Na Dan žalosti ne mogu se održavati programi kulturno-zabavnog karaktera na javnim mjestima u Federaciji BiH.
Medijske kuće na teritoriji Federacije BiH su dužne uskladiti i prilagoditi svoje programske sadržaje Danu žalosti.