Delegacija Omana u Jemenu na razgovorima o novom primirju
Izdvajamo
- Diplomatski napori za rešavanje sukoba su se umnožili otkako je glavni strani podržavalac jemenske vlade Saudijska Arabija prošlog meseca potpisala sporazum o obnavljanju odnosa sa Iranom uz posredovanje Kine.
Povezani članci
- Evropski distributeri prodaju medicinsku opremu koju prave kineski Ujguri
- Stezanje europskih granica
- #FreeAssange: Potpišite peticiju protiv izručenja Juliana Assangea Sjedinjenim Američkim Državama
- Preživjeli Staljingradske bitke u istrazi o ‘genocidu’ iz Drugog svjetskog rata
- Iranski šef diplomatije Javad Zarif: Mi više nećemo vršiti napade na američke snage
- Nastavljeni protesti protiv sporne pravosudne reforme u Izraelu
Foto: AFP
Delegacija Omana i Saudijske Arabije stigla je u glavni grad Jemena, Sanu, kako bi razgovarali o novom primirju između pobunjenika Huti koje podržava Iran i Saudijske Arabije, objavila je novinska agencija Saba pod kontrolom pobunjenika.
Diplomatski napori za rešavanje sukoba su se umnožili otkako je glavni strani podržavalac jemenske vlade Saudijska Arabija prošlog meseca potpisala sporazum o obnavljanju odnosa sa Iranom uz posredovanje Kine.
Najviši saudijski i iranski diplomati sastali su se u Pekingu u četvrtak, obnavljajući diplomatske odnose i obećavajući da će raditi zajedno na donošenju „bezbednosti i stabilnosti“ u njihov turbulentni region.
Gotovo decenija rata u Jemenu odnela je stotine hiljada života, direktno i indirektno, i izazvala ono što su Ujedinjene nacije nazvale najgorom humanitarnom krizom na svetu.
Huti su zauzeli glavni grad Sanu 2014. godine, što je izazvalo sukob sa vladom koju već osam godina podržava vojna koalicija koju predvodi regionalni Rijad.
Približavanje dva velika regionalna rivala, Irana sa većinom šiita i uglavnom sunitske Saudijske Arabije, podstaklo je nade u smanjenje tenzija na Bliskom istoku, posebno u Jemenu.
„Delegacija iz Omana stigla je u Sanu kako bi razgovarala sa liderima Hutija o primirju i mirovnom procesu“, rekao je za AFP izvor na prestoničkom aerodromu, koji je zatražio anonimnost jer nije ovlašćen da razgovara sa novinarima.
Izvor je rekao da je delegaciju pratio Mohamed Abdelsalam, glavni pregovarač pobunjenika, koji živi u Muskatu.
Oman je stekao reputaciju diskretnog posrednika u zalivskim sporovima koji često uključuju Iran.
Sam Abdelsalam je tvitovao da je stigao u Sanu sa delegacijom Omana, ali ne dajući dalje detalje.
Pobunjenička novinska agencija Saba citirala je Abdelsalama da zahtevi Huta uključuju „prestanak (saudijske) agresije, potpuno ukidanje blokade i isplatu plata svim državnim službenicima koji koriste prihode od nafte i gasa“ .
Abdelsalam je dodao da su „naši pravedni zahtevi odlazak okupatorskih snaga iz Jemena, kompenzacija i rekonstrukcija“.
Specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija za Jemen Hans Grundberg boravio je ove sedmice u glavnom gradu Omana na razgovorima o “političkom procesu”.
Izvor iz jemenske vlade, u razgovoru za AFP pod uslovom da ostane anoniman, rekao je da su se Saudijci i Huti u principu dogovorili o šestomesečnom primirju kako bi utrli put za tromesečne razgovore o uspostavljanju dvogodišnje “tranzicije” vlasti u ratom razorenoj zemlji.
Zemlja je uživala šestomesečno zatišje u borbama tokom primirja prošle godine, ali to primirje nije obnovljeno nakon što je isteklo 2. oktobra.
Iran vidi Sjedinjene Države kao najvećeg neprijatelja, ali je u sredu pozdravio poziv američkog specijalnog izaslanika Jemenu da podrži „politički proces za koji se nadamo da dolazi“.
Takođe u subotu, šef komiteta za ratne zarobljenike Huti rekao je pobunjeničkim medijima da je 13 zatvorenika koje su Saudijci oslobodili stiglo u Sanu, u zamenu za jednog Saudijaca koji je ranije pušten.
Saudijski zvaničnici nisu komentarisali.
Početkom marta UN su potvrdile da su se pobunjenici i međunarodno priznata vlada Jemena složili da razmene više od 880 zatvorenika.