Neredi na protestima u Limi
Povezani članci
- Britanska vlada na udaru cyber-kriminalaca
- Kina zabilježila najmanji ekonomski rast u protekle 24 godine
- Šta se radi kad je Gadafi Amerikanac?
- Neredi u Belgiji: Policija suzevcem rastjerivala demonstrante u Briselu
- Erdogan voli Francusku
- Francuska vlada pregovara sa sindikatima, duboko neslaganje dve strane
Foto: REUTERS/Alessandro Cinque
Hiljade demonstranata slilo se u četvrtak u glavni grad Perua zahtevajući smenu predsednice Dine Boluartea, i tom prilikom su se sukobili sa policijom koja je pokušala da ih rastera suzavcem i dimnim bombama.
Mnogi su došli iz udaljenih andskih regiona, gde je 55 ljudi umrlo u nemirima otkako je prvi predsednik Perua ruralnog andskog porekla smenjen sa funkcije prošlog meseca.
Protesti su doveli do najgoreg političkog nasilja u Peruu u više od dve decenije i produbili podele između urbane elite zemlje, uglavnom koncentrisane u Limi, i siromašnih ruralnih područja, piše Asošijejted pres (AP).
Bivši predsednik Pedro Kastiljo je u pritvoru i očekuje se da će mu se suditi za pobunu otkako je opozvan nakon neuspelog pokušaja da raspusti Kongres.
Vlada je u četvrtak pozvala sve koji mogu da rade od kuće. Nakon zalaska sunca, sukobi su eskalirali, a u četvrtak kasno uveče izbio je veliki požar u zgradi u blizini istorijskog trga San Martin, iako nikakva veza sa protestima nije jasna.
Demonstranti su skandirali pozive za ostavku predsednice, a ulični prodavci su prodavali majice sa natpisima: „Napolje, Dina Boluarte“ i „Novi izbori, neka svi odu. ”
Ombudsman Perua rekao je da su najmanje 13 civila i četiri policajca povređeni u protestima u Limi u četvrtak. Ukupno 22 policajca i 16 civila povređeno je u četvrtak širom zemlje, rekao je ministar unutrašnjih poslova Visente Romero Fernandez.
Demonstranti su okrivili Boluartea za nasilje. Mnogi stanovnici Lime takođe su se pridružili protestima, uz snažno prisustvo studenata i članova sindikata.
Boluarte je u četvrtak uveče u televizijskom govoru zajedno sa ključnim vladinim zvaničnicima zahvalila policiji na kontroli „nasilnih protesta“ i obećala da će krivično goniti one koji su odgovorni za nasilje. Boluarte je rekla da podržava plan da se izbori za predsednika i Kongres održe 2024. godine, dve godine pre prvobitno zakazanih.
Predsednica je takođe kritikovala demonstrante što „nemaju nikakvu društvenu agendu koja je potrebna zemlji“, optužila ih je da „žele da krše vladavinu zakona“ i postavila pitanje o njihovom finansiranju.
Protesti su održani i na drugim mestima, a video snimak postavljen na društvenim mrežama pokazuje demonstrante koji pokušavaju da upadnu na aerodrom u južnoj Arekipi, drugom gradu po veličini u Peruu. Policija ih je blokirala, a jedna osoba je ubijena u sukobima koji su usledili, rekao je ombudsman.
Protesti su izbili 7. decembra posle svrgavanja i hapšenja socijalističkog predsednika Pedra Kastilja optuženog da je pokušao da izvede državni udar kada je želeo da raspusti parlament koji se spremao da ga smeni.
Boluarte je bila Kastiljova potpredsednica i potiče iz iste levičarske partije kao on, i prema Ustavu je preuzela mesto predsednika, međutim demonstranti koji u njoj vide “izdajicu” traže da ode kao i da odmah budu organizovani izbori.
Boluarte za sada odbija da podnese ostavku.