Najstarijoj nevladinoj organizaciji za ljudska prava u Rusiji preti zatvaranje
Povezani članci
- Filipini: Tajfun Hagupit porušio drveće, kuće i dalekovode, ali žrtava nema
- Senat Poljske usvojio izmene zakona o Institutu pamćenja naroda
- Ako Trump izgubi: Američki pravni stručnjak upozorava na „totalni slom sistema“
- Sirija: IDIL zauzeo nekoliko sela u blizini turske granice
- Bruxelles: Počinje dvodnevni samit o energiji i klimi
- Bensalah obećao ‘transparentne i poštene’ predsjedničke izbore
Foto: AP/Alexander Zemlianichenko
Ministarstvo pravde Ruske Federacije zatražilo je zatvaranje Moskovske helsinške grupe, saopštila je u utorak ova organizacija za zaštitu ljudskih prava.
“Ministarstvo pravde podnelo je zahtev moskovskom gradskom sudu za raspuštanje Moskovske helsinške grupe i zabranu njenih aktivnosti na teritoriji Rusije”, navodi ova nevladina organizacija na svom sajtu.
Moskovska helsinša grupa je poslednja u dugom nizu organizacija civilnog društva koje su zatvorene ili potisnute u Rusiji, što je trend koji se intenzivirao sa ofanzivom u Ukrajini.
Ministarstvo je optužilo ovu nevladinu organizaciju da je prekršila svoj pravni status vršenjem aktivnosti van moskovskog regiona.
To je uključivalo “posmatranje suđenja, obraćanje regionalnim vlastima i učešće u događajima regionalnih partnera organizacije”, navodi se u saopštenju.
“Ministarstvo je ove grube prekršaje smatralo pravno nepopravljivim i kao takvo smatralo je neophodnim da likvidira organizaciju”, navodi se u saopštenju.
Zahtev podnet 20. decembra se sada razmatra, rekao je portparol moskovskog suda, a prenela je državna novinska agencija Interfaks.
Moskovska helsinška grupa osnovana je 1976. godine u sovjetsko vreme i najstarija je nevladina organizacija za ljudska prava koja deluje u Rusiji.
Decenijama je grupu vodila Ljudmila Aleksejeva, disidentkinja iz sovjetskog doba koja je postala simbol otpora u današnjoj Rusiji i koja je umrla 2018. godine.
Ovo podseća na raspuštanje Memorijala, jedne od najuglednijih organizacija u zemlji, u decembru 2021.
Vlada Rusije je koristila niz zakona da uguši kritičare, uključujući akt koji predviđa zatvorske kazne do 15 godina zbog širenja “lažnih informacija” o vojsci.
Većina opozicije je sada ili u zatvoru ili je pobegla iz zemlje.