Rezultat Berlinskog procesa: Omogućeno da se građani u regionu kreću samo sa ličnim kartama
Povezani članci
- Isus u BiH
- Satirična komedija Aleša Kurta, ”TEFERIČ”, na sceni Kamernog teatra 55
- „Don’t cry for me Sarajevo – Susan Sontag u Sarajevu“
- Otvoreno pismo predsjedniku Vlade RH
- Brigadir Ćirilica Blažević
- IZLOŽBA I PROMOCIJA FOTO-MONOGRAFIJE “ŽENE OPKOLJENOG SARAJEVA” U OKVIRU PROGRAMA “NOVOGRADSKI DANI 2018”
Lideri zapadnobalkanske šestorke danas su na Samitu Berlinskog procesa potpisali tri sporazuma o mobilnosti kojima se omogućava putovanje uz ličnu kartu u regionu, međusobno priznavanje fakultetskih diploma i stručne spreme.
Sporazume su u prisustvu njemačkog kancelara Olafa Scholza, predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen i sekretarke Vijeća za regionalnu saradnju Majlinde Bregu potpisali predsjednik Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija, premijerka Srbije Ana Brnabić, premijeri Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski, Crne Gore Dritan Abazović, Albanije Edi Rama i premijer Kosova Albin Kurti.
Da bi dogovoreno bilo moguće realizovati, sporazumi moraju biti potvrđeni i u Predsjedništvu BiH, a zatim u državnom parlamentu.
Sporazumom o slobodi kretanja i boravka građana, odnosno o uzajamnom priznavanju ličnih karata pojednostavljuje prelazak granica stanovnika Zapadnog Balkana s obzirom na to da je dovoljno posjedovanje lične karte. Osim toga, sporazumom se predviđa i pojednostavljivanje administrativnih postupaka za ulazak, tranzit i kratki boravak stanovnika Zapadnog Balkana.
Sporazumom o priznavanju akademskih kvalifikacija reguliše se međusobno priznavanje fakultetskih diploma uključujući i pristup građana tržištu rada u svim državama potpisnicama. Za početak će sporazum biti primjenjivan na državne univerzitete, a zatim će biti prošireno i na privatne. Za cilj će imati omogućavanje bolje cirkulacije mladih u regionu.
Sporazum o međusobnom priznanju profesionalnih kvalifikacija za ljekare, stomatologe i arhitekte predviđa automatsko priznavanje profesionalnih kvalifikacija za odabrane profesije, koje nedostaju na tržištu rada. Ovim sporazumom se uspostavlja jedinstvena primjena pravila i stvara osnova za mobilnost profesionalaca širom regiona.
Berlinski proces uspostavljen je 2014. godine kao platforma za sve države Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija) za ubrzanje približavanja EU i jačanje regionalne integracije i saradnje što je ključno za ekonomski rast i mir na Zapadnom Balkanu.