Hapšenja skoro 30 godina nakon masakra bošnjačkih civila kod Bijeljine
Povezani članci
- NA EURIMA JEBIGA NE PIŠE ČIJI SU
- ANALIZA: Zašto bi osuda hercegovačke šestorke u Haagu bila dobra za Hrvatsku?
- Fašističke odruge spremaju prosvjed protiv Stipe Mesića
- Dubravka Stojanović: Srbija i Hrvatska se i dalje nadaju da će ostvariti svoje ratne ciljeve u Bosni
- Znakovi pored puta, Maske i oltari, izložba Osmana Arslanagića u Zvonu
- Završni udar na Tita ili kako braniti neobranjivo
Foto: Ron Haviv
Sedam osoba je uhapšeno u petak u Bosni i Hercegovini (BiH) zbog sumnje da su počinili masakr civila bošnjačke nacionalnosti devedesetih godina u mjestu Balatun na sjeveroistoku BiH, objavili su policija i tužilaštvo.
Policajci Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su ove osobe na području Bijeljine i Sokoca, u bh. entitetu Republika Srpska (RS), saopšteno je iz te agencije.
Osumnjičeni se terete da su kao pripadnici policijskih struktura RS učestvovali u ubistvu 22 osobe bošnjačke nacionalnosti, među kojima je bilo sedmero djece i osam žena, u mjestu Balatun kod Bijeljine, objavilo je Tužilaštvo BiH.
Među uhapšenima su i osobe koje se terete da su direktno učestvovale u egzekucijama žrtava.
Nalog za hapšenje izdao je tužilac Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH. Osumnjičeni će nakon hapšenja biti predati tužiocu na ispitivanje.
O masakru u Balatunu
U noći između 24. i 25. septembra 1992. godine pripadnici specijalne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske, poznati pod nazivom ,,Pahuljice’’, odveli su članove porodica Sarajlić, Sejmenović i Malagić na rijeku Drinu u selu Balatun i tu ih ubili. Među njima je bilo sedmoro djece i osam žena.
Petnaest tijela je pronađeno u susjednoj Srbiji, na grobljima u Sremskoj Mitrovici, Šapcu i Beogradu.
Amir Hadžisalihović je za Radio Slobodna Evropa (RSE) 2015. godine posvjedočio o zločinu u kojem su ubijeni i članovi njegove porodice.
“U toku noći 24. na 25. septembar, između 12 i 1 sat, podigli su ih sa spavanja, moju sestru, zeta, njihovu djecu, prijatelja, priju, i brata njenog. Odvezeni su u obližnje selo Balatun kroz koje protiče rijeka Drina i tu su pobijeni. Dva dana su plutali i rijeka ih je odnijela prema Sremskoj Mitrovici. Nekoliko godina kasnije pomoću dobrih ljudi iz Mitrovice saznao sam da je izvršena obdukcija, da postoje fotografije tijela u MUP-u, i da su sahranjeni na njihovom groblju. Kada sam pogledao fotografije odmah sam prepoznao sestričinu po dugoj kosi i plavim cipelama”, prisjetio se Amir Hadžisalihović.
Zločini paravojnih formacija iz Srbije
U aprilu 2022. navršiće se 30 godina otkako su u Bijeljini počinjeni zločini kada su srpske paravojne postrojbe, predvođene Željkom Ražnatovićem Arkanom, upale u grad i nasilno preuzele vlast.
Televizijske ekipe su zabilježile privođenja Bošnjaka i njihova tijela nakon masovnih ubistava. Oko grada su bili vojska, tenkovi, topovi i minobacači, a u Bijeljini pripadnici Arkanove Srpske dobrovoljačke garde, Beli orlovi, Nova srpska garda i druge paravojne formacije.
U prva četiri dana u aprilu 1992. Arkanove paravojne jedinice ubile su najmanje 100 civila, a prema podacima Udruženja „Povratak“, do 1995. u ovom gradu ubijeno je najmanje 500 civila.
Arkan, koji je tokom rata u BiH i Srbiji predvodio paravojnu jedinicu “Srpska dobrovoljačka garda”, optužen je u Haškom tribunalu u martu 1999. za ratne zločine. Nije mu suđeno, ubijen je u beogradskom hotelu Intercontinental 2000. godine.
Na samom početku rata u BiH u aprilu 1992. godine u Bijeljinu su osim Arkanovih ušle i druge različite paravojne formacije koje su prvih dana rata činile brojne zločine nad bošnjačkim civilnim stanovništvom.
Fotograf Ron Haviv svjedočio je 2017. godine pred sudom u Srbiji o ubistvima u Bijeljini gdje se tada nalazio i napravio i fotografije koje su šokirale svijet.
Tužilaštvu za ratne zločine u Beogradu je 2015. godine, naime, bila podnesena krivična prijava protiv NN lica na osnovu čuvene fotografije Rona Haviva na kojoj jedan od Arkanovih “tigrova” šutira ubijene bošnjačke civile.
Iz Tužilaštva za ratne zločine su naveli za medije da se još uvijek vodi istražni postupak “koji shodno odredbama Krivičnog zakonika nije javan”.
Prijavu je podnijela Alma Pečković, čija je majka među ubijenim civilima na fotografiji.
Akcija hapšenja za zločine kod Bijeljine provedena 3. decembra 2021. je druga takva akcija hapšenja zbog ratnih zločina u BiH u posljednjih desetak dana.
Na području Novog Grada su pripadnici SIPA-e 30. novembra uhapsili devet osoba s područja tog mjesta na krajnjem sjeverozapadu BiH.