Zviždačica ponovo optužila Facebook: Mark Zuckerberg kontrolira tri milijarde korisnika
Povezani članci
- Kolone pristalica nezavisnosti nadomak Barcelone
- Skupština UN-a izabrala pet novih nestalnih članica Vijeća sigurnosti
- Merkel: Zbog Balkana tražiti direktan kontakt s Putinom
- Geopolitički izazovi Nemačke 30 godina posle ujedinjenja
- Ukrajinska heroina?
- Freedom House: Od juna 2020. do maja 2021. rekordan broj hapšenja zbog objava na internetu
Foto: screenshot youtube “60 Minutes”
Bivša zaposlenica kompanije Facebook Frances Haugen obratila se britanskim parlamentarcima te je ukazala na brojne nedostatke koje kompanija svjesno pravi u cilju stvaranja dodatnog profita.
Kako je navela Haugen, vlasnik Facebooka zbog nedostatka eksterne kontrole ima jednostranu kontrolu nad tri milijarde ljudi. Zbog toga je Haugen pozvala sve da pod hitno započnu kontrolu rada ove tehnološke kompanije kako bi se smanjila šteta koja se nanosi društvu.
“Bivša zaposlenica Facebooka, koja je objavila desetine dokumenata koji govore o unutrašnjem radu kompanije, otputovala je u London kako bi dala podršku prijedlozima britanske vlade da reguliše rad društvenih mreža te da ih natjera da preuzmu određenu odgovornost za sadržaj koji se objavljuje na stranicama”, navodi The Guardian.
Haugen je rekla kako trenutno rukovodstvo Facebooka uopće nema volju da ulaže novac u sigurnost ljudi na ovoj platformi.
“Interna kultura kompanije dala je prednost profitabilnosti u odnosu na njen utjecaj na širi svijet. Oni nemaju volje da osiguraju da sistem radi na adekvatan i siguran način. Dok se ne uspostavi protuteža, ove stvari će se raditi u interesu dioničara, a ne u interesu javnosti”, rekla je Haugen.
Također, upozorila je kako Instagram, koji je također u vlasništvu kompanije Facebook, možda nikada neće biti siguran online prostor za tinejdžere.
“Duboko sam zabrinuta zbog toga što su napravili proizvod koji može udaljiti ljude od njihovih stvarnih zajednica i izolirati ih”, navodi Haugen.
Bivša zaposlenica je rekla kako je interno istraživanje unutar Facebooka uporedilo mlade korisnike Instagrama s ovisnicima koji se osjećaju nesposobnim da odstupe od usluga koje ih čine nesretnim.
“Posljednje što vide pred spavanje jeste okrutnost koja je često usmjerena i prema njima. Prvo što vide ujutro jeste govor mržnje. To se vremenom pogoršava. Duboko sam zabrinuta jer mislim da se Instagram nikada neće moći učiniti sigurnom platformom za 14-godišnjake, ali ni za mlađe osobe”, ističe Haugen.
Navodi kako je zbog mnogih stvari Instagram opasniji od aplikacija kao što su TikTok i Snapchat.
“Instagram je fokusiran na tijelo, načine života ljudi, a to je ono što može biti najgora stvar za djecu”, navela je.
Na kraju obraćanja Frances Haugen je rekla kako u kompaniji Facebook radi mnogo dobrih, ljubaznih i savjesnih radnika, ali da su postali žrtve rukovodstva kompanije.
“Facebook nije bio voljan da žrtvuje mali dio profita kako bi unaprijedio sigurnost. To se ne može prihvatiti”, zaključila je bivša zaposlenica Facebooka.