Švedska akademija neće uvoditi rodne kvote za Nobelovu nagradu
Povezani članci
- Makedonija: Vojska podiže ogradu na granici sa Grčkom
- Američka vojska izvela operaciju protiv džihadista u Somaliji
- Hoće li ruski gas grejati Ukrajinu?
- Ljutnja na Obamu, čekanje na Trumpa
- Stotine žrtava u uličnom sukobu u Tripoliju
- Obama, Merkel i Hollande o Ukrajini: Rusija na korak do novih sankcija
foto: mouab.com
Kraljevska švedska akademija nauka koja dodjeljuje Nobelove nagrade neće uvoditi rodne kvore rekao je čelnik akademije Goran Hansson u ponedjeljak 11. oktobra za AFP.
Ove godine Nobelovu nagradu je dobilo 12 muškaraca i jedna žena, istraživačka novinarka Maria Ressa sa Filipona koja je Nobelovu nagradu za mir sa podijelila ruskim novinarem Dmitrijem Muratovim.
Od kada su prvi put dodjeljene 1901. godine Nobelove nagrade otišle su u ruke 59 žena, odnosno 6,2 posto svih nagrada pripalo je ženama.
“Odlučili smo da nećemo imati kvote za spol ili etničku pripadnost. Želimo da svaki laureat bude prihvaćen zato jer imaju najvažnija otkrića, a ne zbog spola ili etničke pripadnosti. I to je u skladu sa duhom posljednje volje Alfreda Nobela”, rekao je Hansson za AFP.
On je također rekao da se oni žele pobrinuti da sve zaslužne žene dobiju poštenu priliku da budu ocijenjene za Nobelovu nagradu.
“Napravili smo značajne napore kako bi ohrabrili nominaciju naučnica. Pobrinuli smo se da znamo za problem, kao i za podsvjesnu pristrasnost komiteta i akademija. Imali smo predavanja sociologa, grupne diskusije, uložili smo dosta truda. Na kraju, nagradu ćemo dati onima koji se smatraju najdostojnijima, onima koji su dali najvažniji doprinos”, rekao je Hansson.
On je također rekao da dolazi do povećanja trenda, ali sa veoma niskog nivoa. Podsjetio je i na to da su prošle godine dvije žene dobile Nobelovu nagradu za hemiju, te da je jedna žena dobila i nagradu za fiziku.
“Imajte na umu da je u zapadnoj Evropi ili Sjevernoj Americi samo 10 posto profesora prirodnih nauka žene, dok je taj postotak i niži ako idete dalje u istočnu Aziju”, dodao je.
Prva žena koja je osvojila Nobelovu nagradu bila je Marie Curie koja je 1903. godine osvojila Nobelovu nagradu iz fizike. Ona je ujedno i prva osoba i još uvijek jedina žena koja je osvojila više Nobelovih nagrada, nakon što je 1911. osvojila Nobela za hemiju. Malala Yousafzai je najmlađa dobitnica koja je 2014. godine dobila Nobelovu nagradu za mir.